Share

ایالات متحده آمریکا با ارتش ونزوئلا تماس مستقیم برقرار کرده و از آنها خواسته از حمایت از نیکلاس مادورو نخست وزیر این کشور دست بردارند. این کشور همچنین در حال آماده‌سازی تحریم‌های جدید علیه این کشور برای اعمال فشار بر مادوروست.

دولت ترامپ انتظار دارد که تعداد بیشتری از فرماندهان ارتش ونزوئلا از حمایت خود از دولت دست بردارند؛ در حالی که تنها چند نفر از آنها از زمانی که خوان گوایدو، رهبر مخالفان خود را رییس جمهوری موقت کشور اعلام کرده، این کار را کرده‌اند.

یک مقام آگاه در دولت ترامپ که نخواسته نامش فاش شود به رویترز گفته که آمریکا با تعدادی از اعضای سابق دولت مادورو و همچین ارتش این کشور گفت‌وگوهای محدودی داشته است. این مقام آگاه جزئیات بیشتری از محتوای گفت وگوها و نحوه انجام آنها ارائه نکرده است.ارتش ونزوئلا هنوز به مادورو وفادار است و گفته می‌شود بسیاری از افسران آن از فساد و قاچاق مواد مخدر در این کشور سود می‌برند.

دولت آمریکا همچنین در تلاش است تا از کمک متحدان اروپایی‌اش برای تحریم مادورو از انتقال و مخفی کردن اموال متعلق به دولت ونزوئلا در خارج از این کشور استفاده کند.اغلب کشورهای اروپایی در حمایت از گوایدو به آمریکا پیوسته‌اند.

همزمان دولت ترامپ می‌خواهد تحریم‌های دیگری را علیه این کشور اعمال کند. تحریم‌های گذشته اعضای ارتش و مقامات دولت ونزوئلا شامل خود مادورو را در بر می‌گرفت.

مقام آگاه دولت ترامپ گفته آمریکا از همه ابزارها برای اعمال فشار بر مادورو استفاده می‌کند تا به انتقال دموکراتیک قدرت تن دهد.

گوایدو اعلام کرده که فرماندهان و اعضای ارتش در صورتی که از حمایت مادورو دست بردارند عفو خواهند شد.‌ آمریکا نیز هفته گذشته اعلام کرد که تحریم‌ها را از فرماندهان و اعضای بلندپایه دولت که گوایدو را به رسمیت بشناسند، برخواهد داشت.

با این حال مادورو مرتب در برنامه‌های فیلمبرداری شده با ارتش این کشور دیدار می‌کند. در این فیلم‌ها مقامات وفادار دولتی پشت مادورو ایستاده‌اند و همگی شعارهایی حاکی از وفاداری به او می‌دهند.


در همین زمینه:

حمایت یک ژنرال نیروی هوایی ونزوئلا از خوان گوایدو، رییس‌جمهوری خودخوانده

Share