Share

بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن از اعضای کانون نویسندگان ایران، در تاریخ ۲ بهمن ماه ۱۳۹۷ در پی یک احضاریه برای رسیدگی به پرونده‌شان به شبعه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران مراجعه کردند که با درخواست آنها برای داشتن وکیل و نپذیرفتن اتهامات، دادگاه به تعویق افتاد. اما قاضی قرار کفالت آنها که نفری ۱۰۰ میلیون تومان بود را به نفری یک میلیارد تومان افزایش داد و ناتوانی در تأمین آن، موجب بازداشت و انتقال آنها به زندان اوین شد.

ریاست دادگاه را قاضی مقیسه بر عهده داشت و این سه عضو کانون نویسندگان ایران با اتهاماتی چون «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» تفهیم اتهام شدند که هیچ کدام از آنها را نپذیرفتند.

کانون نویسندگان ایران همزمان با بازداشت این افراد، بیانیه‌ای صادر و بازداشت آنها را محکوم کرد و با اشاره به اجازه افزایش قرار کفالت آنها از سوی دادگاه چنین نوشت:

«فلسفه قرار تأمین این است که حضور متهم را در دادگاه تضمین کند و در مواردی که متهم در دادگاه حضور پیدا می‌کند هیچ توجیهی برای تشدید قرار وجود ندارد.»

کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌اش در اعتراض به افزایش قرار کفالت، به نقل از حقوقدانان نوشته است: «اولاً تشدید قرار معمولاً جزءِ اختیارات دادسراست و قاضی شعبه‌ ۲۸ “دادگاه” می‌بایست پرونده را با درخواست تشدید قرار به “دادسرا” می‌فرستاد نه این‌که خود رأساً قرار را تشدید کند. ثانیاً قاضی دادگاه مجاز نیست با درخواست برخورداری متهم از وکیل برای دفاع از خود مخالفت کند».

کانون نویسندگان ایران همچنین خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط اعضای بازداشت شده این کانون شده بود.

دادگاه حق داشتن وکیل را از این سه عضو کانون نویسندگان ایران سلب کرد. رضا خندان (مهابادی) در پستی که در اینستاگرامش بعد از آزادی منتشر کرد، اشاره می‌کند که به دلیل عدم ثبت وکالتنامه وکلایشان، ناصر زرافشان و راضیه زیدی، از دفاع خودداری کرده و از رئیس دادگاه خواسته‌اند تا رسیدگی به پرونده را به روز دیگری موکول کند اما او با این خواسته آنها مخالفت کرد.

بکتاش آبتین نیز در این باره می‌گوید که قاضی به آنها گفته وکیل نیاز ندارند و خودشان می‌توانند دفاع کنند.

اتهاماتی که بر اساس آن این پرونده علیه اعضای کانون نویسندگان شکل گرفته، به سال ۹۴ و بازرسی منزل بکتاش آبتین بر می‌گردد که در طی آن بسیاری از اسناد کانون نویسندگان ایران و وسایل شخصی وی مانند کامپیوتر و موبایلش توقیف شد.

در کیفرخواستی که در جریان دادگاه در تاریخ ۲ بهمن اعلام شد، اتهامات مطرح شده بر اساس کتابی است که دادگاه ادعا می‌کند توسط رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن نوشته شده است. کتاب مورد اشاره درباره ۵۰ سال فعالیت کانون نویسندگان ایران است. بکتاش آبتین می‌گوید آنها نویسنده این کتاب نیستند، بلکه افراد زیادی تلاش کرده‌اند تا تاریخ کانون نویسندگان ایران را ثبت و در نهایت منتشر کنند.

بکتاش آبتین به احتمال بازداشت مجدد یا برگزاری دادگاه مجدد اشاره می‌کند، زیرا آنها در دادگاه اتهامات وارد شده را بدون حضور وکیل نپذیرفته‌اند.

هنوز رأی دادگاه بر علیه‌شان صادر نشده است.

گفت‌وگوی زمانه با بکتاش آبتین را اینجا بشنوید:

Share