Share

بر اساس مصوبه امروز مجلس شورای اسلامی، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی از این پس اجازه اقامت دائم در ایران  خواهند داشت و با وجود برخورداری از برخی حقوق شهروندی همچون از حق تحصیل، بهداشت و درمان رایگان، تامین اجتماعی و یارانه، همچنان از داشتن تابعیت ایرانی محروم خواهند بود.

 
به گزارش سایت خانه ملت، پایگاه اطلاع‌رسانی رسمی مجلس شورای اسلامی، طرح  اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی،  در جلسه علنی امروز، یکشنبه ۱۷ اردیبهشت  با ۱۲۴ رای موافق، یک رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع به تصویب رسید.
 
در حالی که انتظار می‌رفت اصلاح این قانون به دادن تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی بیانجامد، این قانون فقط به دادن اقامت دائم و برخی حقوق شهروندی اکتفا کرده است
 
بر اساس قانون فعلی فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی می‌توانند تقاضای درخواست تابعیت ایرانی کنند و تا پیش از آن به عنوان شهروند ایرانی محسوب نمی‌شوند و از تمامی حقوق شهروندی محروم هستند.
 
در حالی که انتظار می‌رفت اصلاح این قانون به دادن تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی بیانجامد، این قانون فقط به دادن اقامت دائم و برخی حقوق شهروندی اکتفا کرده و مقرر شده است که افراد مشمول این قانون تا سن ۱۹ سالگی از پرداخت تعرفه اقامت باشند.
 
سال گذشته مشکلات مربوط به صدور شناسنامه برای کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی و وضعیت اشتغال و تحصیل این افراد در صحن علنی مجلس بررسی شده بود و در نهایت رسیدگی به مشکلات ناشی از این ازدواج‌ها در اسفند ماه ۱۳۹۰ به کمیته “تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی” مجلس شورای اسلامی واگذار شده بود.
 
قانون تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مصوبه سال ۸۵ است و نمایندگان مجلس در نشست علنی، سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۰، با کلیات طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی موافقت کرده بودند.
 
در حال حاضر ۳۲ هزار کودک بدون هویت و شناسنامه که حاصل از ازدواج زنان و دختران ایرانی با اتباع بیگانه که عمدتاً اتباع افغانستان هستند در ایران زندگی‌ می‌کنند و به دلیل نداشتن شناسنامه از حقوق اولیه خود یعنی حق آموزش و استفاده از امکانات آموزش و پرورش محروم هستند بر اساس قانون  فعلی فرزندان زنان ایرانی که با مردان خارجی ازدواج کرده‌اند برای سفر به ایران نیاز به اخذ ویزا دارند و در صورتی که زن بخواهد به صورت دائم به همراه فرزندانش در ایران زندگی کند، با مشکل اجازه اقامت برای فرزندانش روبرو است.

در همین زمینه:

 

Share