Share

هادی خامنه‌ای، دبیرکل مجمع نیروهای خط امام گفته است که در حوزه حجاب باید مطالعه بیشتری صورت بگیرد و «مطابق با شرایط امروز و نه رسوم گذشته» نتیجه‌گیری شود. او همچنین ایجاد یک استاندارد در زمینه سیاستگذاری حجاب را لازم دانسته و گفته که باید دست «مجریان دست‌چندم» از این امر کوتاه شود.

زنان ایرانی در دوره‌های مختلف تاریخی حجاب‌های متفاوتی داشته اند

به گزارش خبرگزاری دولتی دانشجویان ایران، سیدهادی خامنه‌ای، دبیرکل مجمع نیروهای خط امام، کم‌عمقی در مطالعه و کم‌کاری در فهم اسلام را موجب برداشت‌های محدودکننده برای زنان دانسته است.

خامنه‌ای که از روحانیون چپ‌گرا و از حامیان اصلاح‌طلبان است، گفته: «زنان در همه ادیان حقوق برابر دارند و هرکجا تفاوتی مشاهده می‌شود، بر اساس احساس نیاز یا توجه به اولویت‌هاست که باعث می‌شود برخی از مسئولیت‌ها مختص مردان و برخی دیگر مختص زنان شمرده شوند. در واقع تفاوت میان زن و مرد در دین هست اما تبعیض نیست و البته همان اولویت‌ها هم براساس شرایط اجتماعی یا فرهنگی و تاریخی همیشه یکسان نیست.»

او تغییر شرایط تاریخی در مورد زنان را با یک مثال توضیح داده است. به گفته او پیش از انقلاب مخالفت «عده‌ای از علمای قم» در رد حضور زنان در انتخابات کتابی با عنوان «زنان و انتخابات» را نوشتند. اما به گفته خامنه‌ای، «امروز را که نگاه می‌کنیم می‌بینیم انتخابات حق طبیعی همه شهروندان و از جمله زنان به شمار می‌رود.»

خامنه‌ای در مثال دیگری به دیدار دختران دانشجو با آیت‌الله خمینی در پاریس اشاره کرد و گفت که او حجاب آن دختران را با این شرط که «مفسده نباشد» کافی دانسته است. این در حالی است که به گفته خامنه‌ای این دختران در آن زمان در پاریس طبعاً مقنعه نداشتند و یک فقیه این سخن را درباره حجاب آنها گفته است. به زعم خامنه‌ای این مثال نشان می‌دهد که « بحث زمان و مکان چقدر در امور فقهی مهم است.»

خامنه‌ای در مورد بحث‌های امروز حول حجاب تاکید کرده که «باید از شیوه‌های سالم و حداقلی نه حداکثری – که اختیار حداکثری آن باید با خود زنان مسلمان باشد – را مشخص کنیم و به عنوان استاندارد اتخاذش کنیم ولی سیاستگذاری در این زمینه را به مجریان دست چندم نسپاریم که بنا بر سلیقه خودشان موضوع بسیار مهم امر به معروف و نهی از منکر را تصدی کنند اما درباره آثار سوء کار خودشان جوابگو نباشند و مسئولیت نپذیرند.»

او در مورد حضور زنان در ورزشگاه‌ها نیز گفته که هر کسی حق ندارد در این باره اظهارنظر کند و افراد با نظرات شرعی مختلف در این‌باره شأن شرع را پایین بیاورند.

خامنه‌ای در عین حال با تعیین سهم برای زنان در لیست‌های انتخاباتی مخالفت کرده و گفته است که «اگر در میان زنان تعداد نیروهای آماده آنقدر نیست که به پنجاه یا صددرصد یک لیست برسند موضوع درونی خودشان است ولی شما نباید سهم تعیین کنید.»

اظهارات این روحانی در شرایطی مطرح می‌شود که روحانیون جناح مقابل او در سخنرانی‌های خود مرتب درباره وضع حجاب هشدار می‌دهند.

محمد یزدی، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین قم ۱۷ بهمن در یک سخنرانی در قم گفته بود: «باید از این همه خون شهید به دلیل بی‌حجابی و بد حجابی دختران خجالت کشید.»

او همچنین با تاکید بر اینکه حجاب از ضروریات اسلام است، گفته بود: «کسی که علیه حجاب حرف می‌زند، هر کسی می‌خواهد باشد، باید مواظب باشد در مورد حجاب چه می‌گوید، باید بلد باشد وقتی از اسلام حرف می‌زند چه می‌گوید. ما انقلاب کردیم تا کسی بی‌حجاب نباشد، زیر گلویش را باز نکند و هرچه دلش خواست علیه اسلام و انقلاب حرف نزند.»

محمد یزدی با خطاب قرار دادن حسن روحانی گفته بود: «اگر رئیس جمهور می‌باشید، باید به مردم خدمت کنید. مشکل مردم را حل کنید، اگر اسلام را بیان می‌کنید، به اندازه علمتان و فهمتان بگوید. نباید بیش از این گفت. حجاب از ضروریات دین است و منکرش کافر است.»


در همین زمینه:

Share