Share

در سیزدهمین شنبه اعتراضات در  فرانسه، درگیری‌های زیادی میان پلیس و معترضان رخ داده است. یکی از جلیقه‌زردها از ناحیه دست به سختی مجروح شده و تصاویر او که با دست پاره شده در حال فریاد زدن است، در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها منتشر شده است.

درگیری پلیس و جلیقه‌زردها، عکس از آرشیو

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، پلیس فرانسه شنبه بعدازظهر ۹ فوریه / ۲۰ بهمن در حوالی شانزه لیزه به سوی معترضان گاز اشک‌آور شلیک کرد تا آنها را متفرق کند.

جمعیت معترضان در پاریس از جلوی «مجمع ملی فرانسه» عبور کردند و مسیر خود را به مقصد برج ایفل ادامه دادند.

همزمان پایگاه خبری «یورونیوز» خبر داد که در میانه شلیک گاز اشک‌آور و باتون‌های پلیس دست یک جلیقه‌زرد دچار پارگی شد و او به احتمال زیاد دچار قطع عضو شده است. دلیل جراحت او دقیقاً مشخص نیست اما به گفته یکی از شاهدان این معترض یک نارنجک گاز اشک‌آور را از زمین برداشت که ناگهان در دست او منفجر شد.

پلیس گفته است که این فرد در بیمارستان تحت درمان قرار دارد.

یکی دیگر از فعالان شناخته شده جلیقه‌زرد که چشمش را در خشونت هفته‌های گذشته پلیس از دست داد، در تظاهرات امروز نیز حضور داشت.

این فرد به خاطر شلیک گلوله پلاستیکی از سوی پلیس چشمش را از دست داده است. در اعتراضات شنبه گذشته، معترضان به استفاده پلیس از گلوله‌های پلاستیکی که در بیشتر کشورهای اروپایی ممنوع شده است، اعتراض کردند و یاد مجروحان ماه‌های گذشته را گرامی داشتند.

بر اساس آمار رسمی از زمان آغاز اعتراضات یک‌هزار و ۷۰۰ معترض و یک‌هزار افسر پلیس مجروح شده‌اند.

جنبش جلیقه‌زردها جنبشی خودجوش در فرانسه است که از نیمه ماه نوامبر ۲۰۱۸ از طریق شبکه‌های اجتماعی علیه افزایش قیمت سوخت شکل گرفت. این جنبش به سرعت گسترش یافت و خواسته‌های افزایش قدرت خرید و دستمزدها به آن افزوده شد. ده‌ها هزار جلیقه‌زرد هر شنبه به خیابان‌ها می‌آیند.

کارشناسان معتقدند تاثیر اعتراض‌های جلیقه‌زردها در فرانسه قابل توجه بوده است. این کشور تحت فشارها ناچار شد مسیر اصلاحات اقتصادی خود را تغییر دهد.

با وجود کوتاه آمدن دولت مکرون در برابر جلیقه‌زردها، معترضان وعده‌های رییس‌جمهوری را کافی نمی‌دانند و خواستار عوض شدن مسیر اصلاحات نئولیبرال اقتصادی در فرانسه هستند.

جنبش جلیقه‌زردها در فرانسه به لحاظ سیاسی دچار چندپارگی است. اخراً گروهی از جلیقه‌زردها لیستی از نامزدهای خود را برای شرکت در انتخابات پارلمان اروپا ارئه دادند که با مخالفت برخی گروههای دیگر در این جنبش همراه شد.

همچنین گروه‌های راست افراطی نیز در میان جلیقه‌زردها به چشم می‌خورند، گرچه گروه‌های چپ‌گرا نیز در این میان حضور دارند.

چند روز پیش وئیجی دی مایو، رئیس جنبش پنج ستاره ایتالیا و از سیاستمداران دست راستی ایتالیا برای گفت‌وگو با جلیقه‌زردها به پاریس سفر کرد. این اقدام او خشم دولت ماکرون را بر انگیخت.

سه‌شنبه گذشته برای نخستین بار اتحادیه کاری (CGT) فرانسه با جلیقه‌زردها از ساختمان شهرداری پاریس تا «میدان کنکورد» راهپیمایی مشترکی برگزار کردند.


در همین زمینه:

شلیک گلوله پلاستیکی به سوی معترضان: جلیقه‌زردها در اعتراض به خشونت پلیس راهپیمایی کردند

شنبه یازدهم: جلیقه‌زردها صبح و شب را بین خود تقسیم کردند

Share