Share

رئیس جمهوری اسلامی در سخنانی که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در میدان آزادی ایراد کرد، اعلام کرد که ایران در برنامه موشکی خود تجدید نظر نخواهد کرد. حسن روحانی بر ضرورت تداوم برگزاری انتخابات در جمهوری اسلامی هم تأکید کرد.

دوشنبه ۲۲ بهمن: حسن روحانی هنگام سخنرانی به مناسبت پیروزی انقلاب در میدان آزادی تهران

صبح دوشنبه ۲۲ بهمن در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در یک راهپیمایی حکومتی، هزاران نفر در ۱۲ مسیر از شرق و مرکز و غرب تهران به طرف میدان آزادی رهسپار شدند. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی جمعه گذشته در سخنانی که در جمع گروهی از افسران نیروی هوایی ایراد کرده بود، از مسئولان خواسته بود تسویه حساب‌های جناحی را به بعد از راهپیمایی ۲۲ بهمن موکول کنند. پیش از دستور خامنه‌ای، امام جمعه کرج سخنرانی علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی به مناسبت ۲۲ بهمن در این شهر را لغو کرده بود. رسانه‌های طرفدار دولت از احتمال لغو سخنرانی روحانی نیز خبر داده بودند.

رئیس جمهوری اسلامی که تا پیش از خروج آمریکا از برجام از سپاه پاسداران به کنایه به عنوان «دولت تفنگ‌ به ‌دست» یاد کرده بود، در سخنرانی ۲۲ بهمن خود پس از اشاره‌ای مختصر به جدایی بخش‌هایی از شمال و جنوب ایران در حکومت‌های پیشین در گستره تاریخ، اعلام کرد که جمهوری اسلامی به ساخت «انواع موشک‌های ضدزره و انواع موشک‌های پدافند هوایی و انواع موشک‌های زمین به زمین و دریا به دریا و انواع موشک‌های هوا به هوا» ادامه می‌دهد و از کسی اجازه نگرفته و نخواهد گرفت. روحانی گفت:

«ما همان راه و قدرت نظامی را ادامه می‌دهیم. قدرت نظامی ما در طول این ۴۰ سال و به ویژه در ۵ سال اخیر برای همه جهانیان شگفت‌آور است. از صنایع نظامی و دفاعی ما از موشک‌های ما جنگنده‌ها، هلی‌کوپترها و ناوچه و زیردریایی‌ها نفربرها و سلاح‌های انفرادی و هر آنچه نیروهای مسلح ما نیاز دارند ساختیم و همه اینها شگفت‌انگیز بوده است.»

سپاه پاسداران شامگاه ۲۱ بهمن در بیانیه کوتاهی اعلام کرد که همچنان برنامه موشکی‌اش را ادامه و آن را توسعه می‌دهد. سپاه در مسیر راهپیمایی حکومتی ۲۲ بهمن در تهران، موشک‌های قدر با برد ۲ هزار کیلومتر، قیام با برد ۷۰۰ کیلومتر و ذوالفقار با برد ۸۰۰ کیلومتر را به نمایش گذاشت. علاوه بر این سپاه همراه با سایر نیروهای نظامی و انتظامی غرفه‌هایی را در مسیر راهپیمایی ۲۲ بهمن ایجاد کرده و ماکت‌هایی از موشک‌ها را به نمایش گذاشته بود. از بلندگو شعار «مرگ بر اسرائیل» پخش می‌شد. به سیاق سال‌های گذشته رسانه‌های داخلی تصاویری از آتش زدن پرچم اسرائیل و آمریکا را نیز منتشر کردند.

چالش صندوق‌های رأی

یکی از جلوه‌های اختلافات جناحی در جمهوری اسلامی بعد از درگذشت آیت‌الله خمینی بحث «اسلامیت» و «جمهوریت» نظام است. طیفی از اصلاح‌طلبان بر «جمهوریت» و طرفداران مصباح یزدی و مخالفان مذاکره با غرب از «اسلامیت» حکومت ایران دفاع می‌کنند. روحانی بخش دیگری از سخنانش را به این درگیری کهنه اختصاص داد:

«صندوق آرا تضمین حفظ نظام است. هر کسی هر نوع تغییر می‌خواهد پای صندوق آراست. اگر صف طولانی پای صندوق آرا نبود دشمن می‌توانست توطئه‌های مختلفی را طراحی کند.»

فرزندان علی خامنه‌ای، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی و برادر او صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران همراه با سرلشکر صالحی جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در راهپیمایی ۲۲ بهمن حضور داشتند.

همزمان با برگزاری راهپیمایی حکومتی ۲۲ بهمن، سرهنگ نادر رحمانی رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از ترافیک سنگین در مسیر شمال به جنوب هراز و چالوس خبر داد. بسیاری از شهروندان سفر به شمال را به شرکت در راهپیمایی حکومتی ترجیح داده‌اند. به گفته پلیس راهور در مسیر شمال به جنوب هراز از پارک جنگلی آمل تا کیلومتر ۸ ترافیک سنگین و در ادامه از محدوده گزنک تا لاسم ترافیک نیمه‌سنگین است.

Share