Share

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، محمدشریف ملک‌زاده را که از وی به عنوان یکی از اعضای "جریان انحرافی" نام برده می‌‌شود، عفو کرد.

 

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ گفت: "پرونده محمدشریف ملک‌زاده با صدور کیفر خواست در آستانه ارسال به دادگاه بود، که با توجه به گزارش‌هایی که به رهبری رسیده، مورد عفو نظام و رأفت رهبری قرار گرفت."

وی توضیح بیشتری درباره این گزارش‌ها نداده است.

منتقدان دولت ایران از ملک‌زاده به عنوان عضو "جریان انحرافی" نام می‌برند و می‌گویند این جریان با هدف "تضعیف ولایت و روحانیت" شکل گرفته است.

ملک‌زاده در هفته‌های اخیر از سوی محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران و آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی، رئیس هیأت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه به عنوان مشاور منصوب شده است

"جریان انحرافی" توصیفی است که اصول‌گرایان منتقد دولت درباره اسفندیار رحیم مشایی و هم‌فکران وی به کار می‌برند.

بر پایه همین اتهام، ملک‌زاده سال گذشته بازداشت شد. وی چند روز پس از آن بازداشت شد که از سوی علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران به عنوان معاون مالی و ادارای این وزارت‌خانه منصوب گردید.

با این حال ملک‌زاده پیش از آنکه بازداشت شود با فشار نمایندگان مجلس و تهدید به استیضاح صالحی، از سمتش در وزارت خارجه استعفا کرد.

ملک‌زاده در هفته‌های اخیر از سوی محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران و آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی، رئیس هیأت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه به عنوان مشاور منصوب شده است.

پس از این انتصاب آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران از اینکه به محمدشریف ملک‌زاده، سمت تازه‌ای داده شده، انتقاد کرد.

آیت‌الله لاریجانی ۱۰ اردیبهشت در یک مراسم دولتی در تهران گفت: "فرض کنید در ماجراهایی قوه قضائیه رسیدگی انجام داده و متهمی را که اتفاقاً اتهام او کوچک نیست به دلیل مصلحتی مورد رأفت نظام قرار داده و این فرد مورد عفو قرار می‌گیرد اما واقعاً دلیلی دارد که به چنین متهمی حکم بدهیم؟"

به گفته وی "یک دفعه‌ای حکم‌های قارچ‌گونه‌ از این طرف و آن طرف صادر می‌شود آیا ما نباید ملاحظه کنیم که اگر متهمی در دستگاه قضایی مورد رأفت نظام قرار گرفته نباید به وی احکام کلیدی بدهیم و تشویق‌اش کنیم."

 

Share