Share

خالد شیخ محمد و چهار نفر دیگر به عنوان متهمان حملات ۱۱ سپتامبر در دادگاهی نظامی در گوانتانامو محاکمه شدند. آن‌ها این محاکمه را "ناعادلانه" خوانده‌اند.

 

خالد شیخ محمد که از وی به عنوان "طراح اصلی" حملات ۱۱ سپتامبر به آمریکا نام برده می‌شود و متهمان دیگر در اولین جلسه تفهیم اتهام که ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ برگزار شد، از پاسخ دادن به پرسش‌های دادگاه خودداری کردند.

به گفته وکیل این پنج نفر "متهمان با سکوت خود صلاحیت دادگاه نظامی را به رسمیت نشناختند."

این افراد به "تروریسم، هواپیماربایی و قتل نزدیک به سه‌هزار نفر" متهم شده‌اند که در صورت اثبات آن در دادگاه ممکن است به مجازات مرگ محکوم شوند.

به گفته وکیل متهمان حملات ۱۱ سپتامبر این افراد با سکوت خود صلاحیت دادگاه نظامی را به رسمیت نشناختند

پیش از این باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، قصد داشت این متهان را برای محاکمه به زندانی در نیویورک منتقل کند اما پس از مواجه شدن با اعتراضات جمهوری‌خواهان از این تصمیم خود عقب‌نشینی کرد.

مظنونان به تروریسم به این دلیل به زندان گوانتانامو در خاک کوبا منتقل می‌شوند که از حقوق یک زندانی در آمریکا برخوردار نباشند.

زندان گوانتامو در پایگاه نظامی آمریکا در خاک کوبا قرار دارد. نخستین گروه از زندانیان متهم به تروریسم ۱۱ ژانویه سال ۲۰۰۲ وارد این زندان شدند. هم‌اکنون ۱۷۱ نفر در این زندان در حبس هستند.

جورج بوش، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا پس از رویداد ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ دستور تأسیس بازداشتگاه گوانتانامو و شبکه‌ای از بازداشتگاه‌های سری را، برای حبس و بازجویی مظنونان به تروریسم صادر کرد.

عمده زندانیان کسانی هستند که توسط ارتش آمریکا در افغانستان و عراق بازداشت شده‌اند.

باراک اوباما بعد از آنکه به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شد، دستور داد این زندان تا ژانویه ۲۰۱۰ تعطیل شود اما این تصمیم وی عملی نشد.

اوباما به هنگام امضای این دستور گفت: "ایالات متحده مجبور نیست به انتخاب دروغین میان امنیت خود و آرمان‌های خود ادامه بدهد."

وی گفته بود: "صدور این دستور برای بازگشت به معیارهای روند قضایی و ارزش‌های بنیادین قانون اساسی است. ارزش‌هایی که به این کشور، حتی در جریان جنگ و در مقابله با تروریسم، عظمت می‌بخشند."

با این حال با گذشت سه سال از این دستور، این زندان هنوز فعالیت می‌کند.

در یکی از آخرین اعتراض‌ها به این زندان، فعالان حقوق بشر در دهمین سال آغاز به کار زندان گوانتانامو (چهارشنبه ۱۱ ژانویه ۲۰۱۲- ۲۱ دی ۱۳۹۰) در مقابل کاخ سفید تجمع اعتراضی برپا کردند.

شرکت‌کنندگان در این اعتراض به شکل زندانیان گوانتانامو، لباس نارنجی پوشیده و سرهای خود را پوشانده بودند. فعالان حقوق بشر ضمن اعتراض به ادامه فعالیت زندان گوانتانامو، این زندان را یک "رسوایی" برای آمریکا توصیف کردند.

 

Share