Share

پت شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا در یک سفر از پیش اعلام‌نشده به بغداد رفت تا با مقامات عراقی و فرماندهان ارتش آمریکا در این کشور درباره آینده حضور نظامیان آمریکایی در عراق مذاکره کند.

پت شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا به‌شکل غیرمنتظره وارد بغداد شد.

پت شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا به‌شکل غیرمنتظره وارد بغداد شد.

به‌گزارش آسوشیتدپرس، شاناهان صبح سه‌شنبه ۲۳ بهمن / ۱۲ فوریه وارد بغداد شد. او پیش از سفر اعلام‌نشده خود اظهار امیدواری کرد که در این سفر از مسئولان امر درباره وضعیت مبارزه با گروه «دولت اسلامی» (داعش) بشنود.

شاناهان نخستین بار است که به بغداد سفر می‌کند و قرار است با عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق دیدار کند.

پت شاناهان بعد از استعفای جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در پی اختلاف او با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور بر سر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، کفالت پنتاگون را به‌عهده گرفته است.

او روز گذشته، دوشنبه ۱۱ فوریه/ ۲۲ بهمن نیز به کابل رفت  و در آن‌جا گفت واشنگتن قصد ندارد شمار نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان را کاهش دهد.

شاناهان روز یکشنبه، پس از ترک واشنگتن به مقصد کابل حاضر نشد درباره افزایش نیروهای عملیات ویژه آمریکا در عراق به‌منظور جبران خروج نیروهای این کشور از سوریه، اظهارنظر کند.

دونالد ترامپ ۱۴ بهمن / ۳ فوریه  در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» حضور نظامیان آمریکا در عراق را «برای این‌که بتواند ایران را زیرنظر داشته باشد»، مهم دانست. ترامپ ایران را «یک مشکل واقعی» خواند اما در پاسخ به این پرسش که آیا قصد دارد از پایگاه‌های نظامی برای حمله به ایران استفاده کند، گفت: «نه، می‌خواهد ایران را زیرنظر داشته باشد».

۱۶ سال پس از حمله نظامی آمریکا به عراق برای سرنگونی رژیم صدام حسین، این کشور حدود ۵ هزار و ۲۰۰ سرباز در عراق دارد تا نیروهای امنیتی آن را آموزش دهند.

بیشتر بخوانید:

ترامپ: پایگاه نظامی در عراق را برای زیرنظر گرفتن ایران حفظ می‌کنیم

Share