Share

آمریکا در آستانه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ خواهان اقدام "فوری و عملی" تهران برای اعتمادسازی در خصوص ماهیت برنامه اتمی این کشور شد.

 

به گزارش آسوشیتدپرس، رابرت وود، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ (هفتم می) در نشستی در وین گفت: "ما خواهان پیگیری فرایندی هستیم که نتایج ملموسی داشته باشد و در این مسیر از ایران خواسته‌ایم گام‌های عملی بردارد."

تازه‌ترین دور این مذاکرات ۲۶ فروردین سال جاری خورشدی در استانبول برگزار شد. کشورهای غربی و ایران این مذاکرات را "سازنده و سودمند" توصیف کردند.

شورای امنیت سازمان ملل و قدرت‌های جهانی در واکنش به برنامه اتمی ایران در چند سال گذشته بر دامنه تحریم‌ها علیه این کشور افزوده‌اند اما مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند تسلیم فشارها و تحریم‌ها نخواهند شد

مرحله بعدی این دور از مذاکرات سوم خرداد سال جاری خورشیدی در بغداد برگزار خواهد شد.

در جریان این نشست اعضای اتحادیه اروپا نیز با انتشار بیانیه‌ای خواهان تعلیق غنی‌سازی اورانیوم در ایران شدند.

با این حال علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس روز دوشنبه گفت تهران تعلیق غنی‌سازی اورانیوم را نمی‌پذیرد.

قدرت‌های غربی می‌گویند نگران این هستند که ایران در برنامه اتمی خود اهداف نظامی را دنبال کند اما تهران می‌گوید برنامه اتمی این کشور صلح‌آمیز است.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا نیز یک هفته پیش گفت: "ایران باید ثابت کند که برنامه‌ای هسته‌ای آن کشور صرفاً دارای مقاصد صلح‌آمیز است."

شورای امنیت سازمان ملل و قدرت‌های جهانی در واکنش به برنامه اتمی ایران در چند سال گذشته بر دامنه تحریم‌ها علیه این کشور افزوده‌اند اما مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند تسلیم فشارها و تحریم‌ها نخواهند شد.

این تحریم‌ها صنایع نظامی، کشتیرانی و اقلامی را که کاربرد دوگانه دارد مورد هدف قرار داده است.

در همین حال اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از اینکه کشورهای غربی ارسال داروهای "حیاتی" به ایران را مورد تحریم قرار داده‌اند، انتقاد کرد.

چند سال پیش ایران اعلام کرد کشورهای اروپایی از فروش رادیو داروی مورد نیازی که عمدتاً برای تشخیص و درمان بیماری سرطان به مصرف می‌رسد، خودداری می‌کنند.

داروهای رادیواکتیو که به مریض تزریق یا خورانده می‌شوند، به رادیو داروها معروف هستند.

 

Share