برگرفته از تریبون زمانه *  
Share

این متن برای ابراز نگرانی شدید از وضعیت اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، فعالان حقوق کارگران نوشته شده است که در بازداشت به سر می‌برند.

آنها روز ۳۰ دی/ ۲۰ ژانویه از سوی عوامل وزارت اطلاعات در اهواز در استان خوزستان، همراه با خشونت‌ شدید بازداشت شدند. دستگیری دوباره بخشی و قلیان انتقام‌جویی آشکار از آنان به دلیل افشاگری‌هایشان در مورد شکنجه شدنشان در طول بازداشت در ماه‌های نوامبر و دسامبر/ آبان و آذر است.

اسماعیل بخشی، کارگر نیشکر هفت‌تپه و سپیده قلیان، فعال مدنی

آنان همچنان بدون دسترسی به وکیل، در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز به سر می‌برند و در معرض شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها هستند.

خواسته‌های امضاکنندگان این متن از این قرارند:

– اسماعیل بخشی و سپیده قلیان بلافاصله و بدون قید و شرط آزاد شوند، چرا که آنان زندانی عقیدتی هستند و تنها به دلیل استفاده از حق آزادی بیان و آزادی اعتراض و برگزاری تجمع مسالمت‌آمیز دستگیر شده‌اند.

– تا زمان آزاد شدنشان، در مقابل شکنجه و سایر بد رفتاری‌ها محافظت شوند.

– ادعاهای آنان درباره شکنجه شدنشان مورد بررسی دقیق قرار گرفته و کسانی که مسئول بوده‌اند، به دادگاه احضار و عادلانه محاکمه شوند.

– حقوق کارگران برای تشکیل دادن یا پیوستن به اتحادیه‌های آزاد و مستقل کارگری، مطابق با تعهدات ایران در میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، تضمین شود.

– کنوانسیون‌های سازمان بین‌المللی کار درباره آزادی تشکل و حمایت از حق سازماندهی (۱۹۴۸) و حق سازماندهی و قدرت چانه‌زنی جمعی (۱۹۴۹) سریع و بدون پیش‌شرط تصویب شوند.

با احترام

  • برای امضای دادخواست عفو بین‌الملل برای اسماعیل بخشی و سپیده قلیان به اینجا بروید.

لینک این مطلب در سایت دادخواست

Share