Share

قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران با انتشار اطلاعیه‌ای از حمله انتحاری جیش‌العدل به اتوبوس پرسنل شیفت سپاه پاسداران در جاده خاش به زاهدان خبر داد. در این حمله تروریستی دست‌کم ۲۰ نفر از پرسنل سپاه کشته و به همین تعداد هم مجروح شده‌اند. تعداد دقیق کشته‌شدگان و مجروحان هنوز مشخص نشده است.

چهارشنبه ۲۴ بهمن، جاده خاش – زاهدان: آنچه که از اتوبوس پرسنل سپاه بعد از حمله جیش‌العدل باقی ماند

در اطلاعیه سپاه پاسداران گفته شده که نیروهای مرزبانی سپاه بعد از پایان شیفت کاری خود با اتوبوس عازم خانه‌هایشان بودند که در جاده خاش به زاهدان هدف یک حمله تروریستی قرار گرفتند.

سپاه پاسداران در این اطلاعیه ماجرا به شکل سربسته به این شکل بیان کرده که مهاجمان «با استفاده از یک دستگاه خودرو مملو از مواد منفجره در مجاورت اتوبوس حامل نیروهای سپاه» این حمله را انجام داده‌اند.

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه اما گزارش داده که در اثر انفجار بمب کنار جاده‌ای اتوبوس حامل پرسنل مرزبانی سپاه منفجر  شده است.

گروه جیش‌العدل مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

جیش‌العدل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که «همه ۴۰ سرنشین»  اتوبوس سپاه در این حمله کشته شده‌‌اند.

نیروی قدس سپاه پاسداران درباره تعداد کشته‌شدگان و مجروحان سکوت کرده است. یک منبع آگاه اما به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفته است که در این حمله دست‌کم ۲۰ نفر کشته و ۲۰ نفر هم مجروح شده‌اند.

جیش‌العدل تاکنون بارها با مرزبانان ایران در استان سیستان و بلوچستان درگیر شده، مرزبانان را به گروگان گرفته یا به قتل رسانده است.

۲۴ مهرماه سال جاری در منطقه صفر مرزی لولکدان سیستان و بلوچستان ۱۲ نفر از نیرو‌های بسیجی طرح امنیت و هنگ مرزی میرجاوه ربوده شدند. برخی از این افراد نیرو‌های بسیج طرح امنیت بودند و برخی دیگر از نیرو‌های هنگ مرزی میرجاوه و نیرو‌های اطلاعات سپاه پاسداران. گروه جیش‌العدل با صدور اطلاعیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی مسئولیت این حمله را پذیرفت. قرارگاه قدس سپاه پاسداران با انتشار اطلاعیه‌ای «خیانت عامل یا عوامل نفوذی» را علت این حادثه معرفی کرد. سپاه در این بیانیه گفت «فریب و تطمیع» سبب شده بود که عامل یا عوامل نفوذی دست به «خیانت و تبانی» بزنند و این آدم‌ربایی صورت بگیرد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران ۹ آبان در صدر هیأتی سیاسی و نظامی برای رایزنی و گفت‌وگو درباره امنیت مرزهای مشترک و آزادی مرزبانان ربوده شده به پاکستان سفر کرد.

ایران تاکنون چند بار از پاکستان به‌دلیل ناامنی در مرزهای خود توضیح خواسته است. جمهوری اسلامی معتقد است که گروه‌های مسلح از پاکستان وارد خاک ایران می‌شوند، دست به عملیات تروریستی می‌زنند و سپس به پاکستان بازمی‌گردند.

جندالله و جیش‌العدل می‌گویند مدافع حقوق ملی و مذهبی قوم بلوچ و اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان‌اند.

 

Share