Share

ارتش ایران از یک زیردریایی جدید مجهز به موشک کروز رونمایی کرد. امیر حاتمی، وزیر دفاع این زیردریایی را «نخستین زیردریایی کلاس نیمه سنگین ایران» مجهز به «فناوری‌های روز دنیا» توصیف کرده است.

تصویری از رونمایی زیرنمایی فاتح ــ منبع:‌ ایرنا

زیردریایی جدید ایران با نام «فاتح» عصر یکشنبه ۲۸ بهمن با حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری رونمایی شد. او یکشنبه به سفر استانی به هرمزگان رفت و در بندر لنگه سخنرانی کرد.

وزیر دفاع در مراسم رونمایی درباره زیردریایی جدید گفت: «زیردریایی فاتح به طور کامل بومی است… این زیردریایی از سامانه های سوناری، رانش الکتریکی، مدیریت نبرد ترکیبی، سامانه هدایت موشک زیر سطح به سطح، هدایت اژدر، جنگ های الکترونیکی و مخابراتی، سامانه مخابراتی امن و یکپارچه و ده ها سامانه مدرن دیگر برخوردار است که به نوبه خود موجب افزایش قدرت دفاعی و آفندی نیروی دریای راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران می شود.»

زیردریایی مجهز به موشک کروز در حالی به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی افزوده می‌شود که آمریکا و متحدانش فشارها بر برنامه موشکی ایران را افزایش داده‌اند. اروپایی‌ها که بر خلاف واشنگتن از توافق هسته‌ای حمایت می‌کنند، در انتقاد از برنامه موشکی هم‌صدا با آمریکا هستند.

نیروهای مسلح ایران سال جاری از یک جنگنده جدید نیز رونمایی کرد.

برخی از کارشناسان نسبت به صحت ادعاهای ایران در زمینه پیشرفت تسلیحات بومی خود ابراز تردید می‌کنند. ایران پیش از این نیز ادعا کرده بود که جنگنده‌ای بومی با نام «قاهر ۳۱۳» ساخته است اما این خبر واقعیت نداشت.


در همین زمینه:

خط تولید انبوه جنگنده کوثر افتتاح شد

Share