Share

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح همچون دیگر مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی کشورهای خارجی، پاکستان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی را در حمله اخیر گروه جیش‌العدل به نیروهای سپاه پاسداران در سیستان و بلوچستان دخیل دانست. سرلشکر پاسدار محمد باقری اعلام کرد که ارتش ایران اطلاعات ‌‌مراکز آموزشی مخفی و نیمه‌مخفی جیبش‌العدل ‌‌را در اختیار مقامات پاکستانی ‌قرار داده است.

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

محمدعلی جعفری، ‌ فرمانده سپاه پاسداران نیز شنبه در سخنانی در جریان تشییع جنازه شماری از اعضای کشته‌شده سپاه در حمله انتحاری جیش‌العدل گفت که دولت پاکستان به «ضدانقلاب» پناه داده، محل پایگاه‌های آنها را می‌داند و نیروهای امنیتی پاکستان از این گروه‌ها پشتیبانی می‌کنند.

شنبه گذشته فرمانده سپاه پاسداران رسماً اعلام کرد که چنانچه شورای امنیت ملی مجوز لازم را صادر کند، نیروهای سپاه وارد خاک پاکستان می‌شوند. روز گذشته نیز در پی بالا گرفتن تنش‌ها بین ایران و پاکستان، وزارت خارجه ایران سفیر پاکستان را برای پاسخگویی احضار کرد و پاکستان هم همزمان هیأتی را برای بررسی حادثه تروریستی حمله به اتوبوس پرسنل مرزبانی سپاه در جاده خاش – زاهدان به ایران اعزام کرد. در این حمله تروریستی که شامگاه ۲۷ بهمن اتفاق افتاد دست‌کم ۲۷ نفر از پرسنل سپاه کشته و ۲۰ نفر هم مجروح شده‌اند.

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح دوشنبه ۲۹ بهمن در جمع خبرنگاران گفت مقامات نظامی ایران، اطلاعات ‌‌مراکز آموزشی مخفی و نیمه‌مخفی جیبش‌العدل ‌‌را در اختیار مقامات پاکستانی ‌قرار داده‌اند. باقری گفت:

«با وجود مرز بسیار طولانی کشورمان با پاکستان که حدود یک هزار کیلومتر است و بخش زیادی از مرز را طی سالیان گذشته مسدود کرده و ‌نیرو مستقر کرده‌ایم اما بخش‌هایی از آن باز است و گرو‌های تروریستی از آن نفوذ می‌کنند.»

ایران از پاکستان توقع دارد که نیروهای مرزبانی بیشتری در مرز مشترک مستقر کند. باقری در ادامه سخنانش تهدید کرد که چنانچه اقدامات پاکستان ثمر ندهد، نیروهای نظامی ایران خود مستقل از پاکستان وارد عمل می‌شوند:

«اگر به هر دلیلی مراکز آموزشی، اردویی، آمادی و استقرار گروهک‌های تروریستی در پاکستان قصد ادامه فعالیت داشته باشند براساس منشور ‌ملل ‌متحد، این حق طبیعی و بین‌المللی ‌جمهوری اسلامی است که رأساً با این مراکز برخورد کرده و در صورت ضرورت انتقام گرفته می‌شود.»

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح پیش از آنکه در جمع خبرنگاران حاضر شود، در سخنانی که در جمع نیروهای مسلح استان قم ایراد کرد، گفت:

«اگر گروهکی در کشور پاکستان با پول و سلاح عربستان و امارات لانه کرده و با نفوذ نفراتی به کشور چنین اقدامات تروریستی انجام می‌دهد باید بداند آتش انتقام ملت ایران، دودمان آن‌ها را خواهد سوزاند. از آن‌جایی‌که دشمن از تهدیدات سرد ناامید شده، امروز به تهدیدات نرم، ترور، جاسوسی، سایبری، فرهنگی و اموری مانند آن روی آورده است.»

همزمان با افزایش تنش‌ها با پاکستان، گروهی از هکر‌های ایرانی وابسته به سپاه به نام  Bax026 به چندین سایت دولتی پاکستان حمله کردند و با قراردادن لوگوی سپاه در صفحات این‌سایت‌ها نوشتند: ‌ «ما انتقام می‌گیریم».

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز همزمان با سخنرانی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در قم به خبرگزاری‌های داخلی گفت:

«برای ما قابل تحمل نیست که دولت و ارتش پاکستان نتوانند در مقابل این شرارت‌ها و اقدامات تروریستی علیه ایران از داخل خاک خود ممانعت کند.»

روز گذشته محمد بن سلمان ولیعهد سعودی برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات پاکستانی وارد این کشور شد. قراردادهایی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار بین عربستان و پاکستان منعقد شد.

بیشتر بخوانید:

ورود بن‌سلمان به پاکستان همزمان با بالاگرفتن تنش‌ها بین تهران و اسلام‌آباد

Share