Share

ایران در پاسخ به یک موسسه آمریکایی که تهران را به "شست‌وشوی" تأسیسات پارچین و "محو کردن" آثار فعالیت‌های هسته‌ای از آن متهم کرده، گفت فعالیت‌های هسته‌ای قابل شست‌وشو نیست.

 

موسسه علوم و امنیت بین‌المللی می‌گوید تصاویر ماهواره‌ای تازه از سایت پارچین نشان از شست‌وشوی احتمالی یکی از ساختمان‌های آن می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ در جریان بازدید از نمایشگاه کتاب در جمع خبرنگاران گفت: "این موسسه کمی بی‌تجربه است. اگر تجربه‌ بیش‌تری داشت می‌دانست فعالیت‌های هسته‌ای، آن هم با آن ادعایی که آن‌ها می‌کنند قابل پاک شدن نبوده و آن‌ها با ملت ما شوخی کرده‌اند."

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای اعلام کرده در مذاکرات ماه مه (سوم خرداد ۱۳۹۱) با ایران، دسترسی بازرسان سازمان ملل متحد به سایت‌ نظامی پارچین موضوعی است که در اولویت قرار خواهد گرفت

پارچین نام منطقه‌ای در جنوب شرقی استان تهران است که در شمال شرقی شهرستان پاکدشت قرار دارد.

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای چند روز پیش اعلام کرد در مذاکرات ماه مه (سوم خرداد ۱۳۹۱) با جمهوری اسلامی ایران، دسترسی بازرسان سازمان ملل متحد به سایت‌ نظامی "پارچین" ایران موضوعی است که در اولویت قرار خواهد گرفت.

پارچین سایتی است که به اعتقاد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی احتمال دارد تحقیقاتی در رابطه با استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای در آن در جریان باشد. دولت ایران این موضوع را رد کرده است.

آمانو به خبرنگاران گفت آژانس متوجه انجام برخی فعالیت‌ها در سایت پارچین شده است. او در پاسخ به این سؤال که منظورش از برخی فعالیت‌ها چه نوع فعالیت‌هایی است، اظهار داشت: "ما بازرسی در آن سایت نداریم و بنابراین نمی‌توانیم بگوییم که این فعالیت‌ها دقیقاً چه جور فعالیت‌هایی است."

در همین حال علی‌اصر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چند ماه پیش گفته بود: " مراکز نظامی (پارچین) در همه کشورهای جهان مقررات خاصی دارند که آژانس باید از آن پیروی کند."
نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته بود: "ما باید چارچوب و مرجعی برای فهم اینکه آنان (آژانس) در (پارچین) پی چه هستند، داشته باشیم."

به گفته وی"بایستی مطمئن شویم که تجربه‌های تلخ قبلی تکرار نخواهد شد و آنان هر روز دنبال دسترسی‌های جدید نخواهند بود."

سلطانیه همچنین گفت: "هیچ تردیدی نیست که فعالیت‌های هسته‌ای ایران ارتباطی با ساخت سلاح‌های اتمی ندارد."

فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز گفته است تصمیم‌گیری درباره بازدید از پارچین بر عهده مسئولان نظامی است.

 

Share