Share

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش، واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها را تکذیب کرد.

منطقه آزاد کیش. بودجه مناطق آزاد تحت‌حسابرسی بودجه ملی قرار نمی‌گیرد. احمدی‌نژاد هم به واگذاری جزیره کیش برای جبران کسری بودجه دولت علاقه داشت (عکس: آرشیو)

حسن نوروزی، نماینده اصول‌گرای مجلس شورای اسلامی روز گذشته در یک تذکر کتبی از حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی خواست که در واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها تجدید نظر کند. نوروزی پیش از این در سال ۹۵ از گم شدن ۱۷ پرونده در زمینه واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها در دولت محمود احمدی‌نژاد خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمدرضا سعیدی، معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش پنجشنبه ۲ اسفند در واکنش به تذکر کتبی حسن نوروزی به رئیس جمهوری اسلامی درباره واگذاری جزیره کیش گفت:

«عده‌ای در داخل و خارج با سوءاستفاده از حس وطن‌پرستی و ملی‌گرایی به دنبال فضاسازی هستند. هرگز اجازه نمی‌دهیم با این جوسازی‌ها آرامش مردم خدشه‌دار شود. بر اساس قوانین هیچ شخص حقیقی و حقوقی اجازه فروش زمین به خارجی‌ها را ندارد. البته از هرگونه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در جزیره کیش استقبال کرده و می‌کنیم.»

بحث واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها همزمان با بررسی لایحه بودجه ۹۸ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در رسانه‌های داخلی مجدداً مطرح شده است.

مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور بر بودجه‌ای که در اختیار دولت قرار دارد نظارت دارند. تنها مناطق آزاد از این نظارت این نهادها مستثی شده‌اند. بر درآمدها و بودجه این مناطق صرفاً رئیس جمهوری اسلامی نظارت دارد و هیچگاه بودجه مناطق آزاد تحت‌حسابرسی بودجه ملی قرار نمی‌گیرد.

پیش از این محمدرضا صباغیان نماینده بافق در مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی واگذاری‌ زمین به برخی خارجی‌ها در منطقه آزاد کیش و منطقه آزاد ارس را مغایر قانون اساسی دانسته بود. علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، این تذکر را وارد دانست و کمیسیون شوراها را مسئول پیگیری این موضوع کرد. نتیجه این پیگیری منتشر نشده است.

در هفته‌‌های گذشته، حضور کشتی‌های چینی‌ در خلیج فارس و صید بی‌رویه ماهی‌ها و خبر واگذاری بندر چابهار به هند که آن هم جزو مناطق آزاد است در رسانه‌های داخلی پربازتاب بود.

شهریور سال جاری معاون بندری سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی واگذاری بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران به هند را تکذیب کرده است. به گفته محمد علی حسن‌زاده، فقط اداره و راهبری بندر چابهار به هندی‌ها واگذار می‌شود و ایران حاکمیت خود بر این بندر را همچنان حفظ خواهد کرد. روحانیون اهل سنت نسبت به تخریب سکونتگاه ساکنان این منطقه و واگذاری زمین‌ها به نهادها و ارگان‌های حکومتی معترض‌اند.

بیشتر بخوانید:

دولت واگذاری بندر چابهار به هند را تکذیب کرد

Share