Share

ترامپ در عقب‌نشینی کامل نیروهای نظامی آمریکا از سوریه تجدید نظر کرد. سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که به «مدت مشخصی» حدود ۲۰۰ سرباز آمریکایی در خاک سوریه باقی می‌مانند. ترامپ و اردوغان در یک گفت‌وگوی تلفنی توافق کردند که وزیران دفاع ترکیه و آمریکا درباره سوریه با یکدیگر رایزنی و گفت‌وگو کنند.

گشت‌زنی مشترک نیروهای دموکراتیک سوریه و سربازان آمریکایی در الدرباسیه (عکس: آرشیو)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ با اعلام پیروزی بر داعش، دستور خروج ۲۰۰۰ سرباز آمریکایی از خاک سوریه را صادر کرد. کردهای شمال سوریه که در ائتلاف علیه داعش شرکت داشتند از تصمیم غیرمنتظره رئیس جمهوری آمریکا خشنود نبودند. قرار بر این شد که یک منطقه حائل در شمال شرقی سوریه ایجاد شود اما روسیه مخالفت کرد. سرانجام رایزنی‌ها به اینجا رسید که پنجشنبه ۲۱ فوریه/ ۲ اسفند سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:

«گروهی از ۲۰۰ سرباز آمریکایی برای مدتی مشخص با هدف تثبیت صلح در سوریه می‌مانند.»

پیش از انتشار بیانیه کاخ سفید، رئیسان جمهوری آمریکا و ترکیه با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کرده بودند. کاخ سفید اعلام کرده که اردوغان و ترامپ بر سر ایجاد یک منطقه حائل توافق کردند. قرار است وزیران دفاع دو کشور در این‌باره با هم مشورت کنند.

یک مقام کاخ سفید که نام او افشا نشده به خبرگزاری رویترز گفته است سربازان آمریکایی مستقر در سوریه می‌توانند زمینه‌ای برای حضور نیروهای نظامی اروپا در این کشور را فراهم بیاورند. وظیفه این نیروها نظارت بر منطقه حائل در شمال شرقی سوریه و منطقه امن در شمال این کشور خواهد بود.

در نشست سه‌جانبه رئیسان جمهوری روسیه، ایران و ترکیه، ولادیمیر پوتین اعلام کرد که با ایجاد منطقه حائل و منطقه امن در شمال و شمال شرقی سوریه بدون اجازه دمشق مخالف است. در بیانیه پایانی این اجلاس هم بر یکپارچگی و تمامیت ارضی سوریه تأکید شده بود.

بثینه شعبان مشاور رسانه‌ای و سیاسی اسد اعلام کرد، «آزادی ادلب» موضوعی قطعی است و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه موفق نخواهد شد «منطقه امن» را در شمال سوریه ایجاد کند.

کاخ سفید اعلام نکرده که ۲۰۰ سرباز آمریکایی در کدام منطقه سوریه مستقر می‌شوند. یک مقام کاخ سفید به رویترز گفته است این سربازان علاوه بر شمال سوریه، در پایگاه التنف هم باقی می‌مانند. در این منطقه در نزدیکی مرز عراق، سپاه قدس نیز مستقر است. این مقام کاخ سفید گفته است، گفت‌وگوها درباره حضور در التنف و در شمال سوریه ادامه دارد.

شاناهان، کفیل وزارت دفاع آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ با وزیران دفاع اتحادیه اروپا گفت‌وگو کرده بود. ظاهراً تصمیم ترامپ در تجدید نظر در عقب‌نشینی کامل نیروهای آمریکایی از سوریه چندان هم غیر منتظره نبوده است.

بیشتر بخوانید:

اختلاف ترکیه با روسیه و ایران بر سر شمال سوریه در اجلاس سوچی

 

Share