Share

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا به‌منظور جلوگیری از ورود کمک‌های انسانی به کشورش دستور داد تا مرز با برزیل بسته شود. او گفته است که بستن مرز کلمبیا نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا

مادورو شامگاه پنج‌شنبه ۲ اسفند / ۲۱ فوریه پس از نشست خود با سران ارتش در تلویزیون ونزوئلا اعلام کرد که از نخستین ساعت بامداد جمعه جمعه ۳ بهمن / ۲۲ فوریه مرز با برزیل تا اطلاع ثانوی بسته خواهد شد.

او دلیل این اقدام را «دفاع از شهروندان کشورش» دانست و گفت ممکن است همین تصمیم در مورد مرز با کلمبیا نیز بررسی شود.

خوان گوایدو، رئیس جمهوری خودخوانده و رهبر اپوزیسیون ونزوئلا خواهان دریافت کمک‌های انسانی از کشورهای دیگر است اما مادورو معتقد است که ارسال این کمک‌ها به‌منظور پیشبرد اهداف سیاسی کشورهای مخالف به‌ویژه آمریکا برای سرنگونی دولت سوسیالیست او صورت می‌گیرد.

او کشورهای ارسال‌کننده کمک‌ها را «عروسک‌های خیمه‌شب بازی آمریکا» نامید که قصد دارند با تحریک مخالفان کشور را به آشوب بکشند.

دولت برزیل گفته است که ارسال «کمک‌های بشردوستانه» به ونزوئلا را شنبه ۴ بهمن / ۲۳ فوریه آغاز می‌کند.

مادورو همچنین به ارتش کلمبیا نیز به دلیل اقدامات تحریک‌آمیز هشدار داد. او دولت راست میانه ایوان دوکه در کلمبیا را همواره متهم کرده که با اپوزیسیون ونزوئلا و آمریکا علیه او و دولتش توطئه می‌کنند.

مادور گفت: «من مسئول هرگونه خشونتی که در مرز ونزوئلا و کلمبیا رخ دهد را ایوان دوکه می‌دانم.»

ولادیمیر پادرینو، وزیردفاع ونزوئلا سه‌شنبه ۳۰ بهمن / ۱۹ فوریه اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور برای جلوگیری از ورود غیرقانونی و تجاوز به خاک ونزوئلا، در مرزهای این کشور باقی خواهند ماند. او در یک مصاحبه تلویزیونی گفت مخالفان برای براندازی و تشکیل یک دولت جدید باید «از روی جنازه ما رد شوند».

برای روز جمعه در بخش مرزی کلمبیا کنسرتی برای حمایت از ونزوئلا برگزار می‌شود در طرف ونزوئلا نیز دولت این کشور کنسرتی با شعار «دست‌ها از ونزوئلا کوتاه» برگزار می‌کند.

ونزوئلایی‌ها ساعاتی پیش از بسته شدن مرز با برزیل از موقعیت استفاده کرده و از منطقه مرزی پاکارایما واقع در برزیل خریدهای کلان خود را انجام دادند. مغازه‌داران این منطقه از فروش دو برابر اجناس خود خبر دادند.

پیش از آن، آمریکا حساب‌های بانکی سفارت و کنسولگری‌های ونزوئلا در ایالات متحده را مسدود کرد.

روز چهارشنبه گذشته، ونزوئلا مرزهای هوایی و زمینی خود را نیز به روی آروبا، بونِیر و کوراسائو، جزایر هلندی کارائیب بست. دلیل آن هم اختلاف بر سر ارسال کمک‌های انسانی به ونزوئلا بود. در روزهای آینده قرار بود نخستین کمک‌های دارویی و غذایی از جزیره کوراسائو وارد شود. خوان گوایدو برای سازماندهی یک کاروان کمک‌های انسانی از جزیره کوراسائو درخواست همیاری کرده بود.

ونزوئلا از بحران شدید اقتصادی و سیاسی رنج می‌برد. این کشور نفت‌خیز و ثروتمند به سختی می‌تواند مواد غذایی، دارو و نیازهای اولیه شهروندان خود را تأمین کند. بسیاری از مردم گرسنه هستند، حدود سه میلیون ونزوئلایی کشور خود را ترک کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

ترامپ: اگر ارتش از مادورو حمایت کند همه چیزش را از دست می‌دهد

Share