Share

رییس جمهوری ایران روز شنبه چهارم اسفند ماه گفت هر کشوری دور خود دیوار بکشد نابود می‌شود و پیشرفت نمی‌کند.

سخنرانی حسن روحانی در مراسم بازدید از نمایشگاه دستاوردهای شرکت‌های دانش بنیان

حسن روحانی در مراسم بازدید از نمایشگاه دستاوردهای شرکت‌های دانش بنیان، در جمع مدیران این شرکت‌ها اولین زیربنای آزادی را اندیشه خواند و فن‌آوری را یکی از میوه‌های علم و دانش دانست که هر دو پایه‌های اصلی فن‌آوری هستند.

روحانی گفت پیشرفت از آزادی شروع می‌شود و برای تسریع پیشرفت فن‌آوری باید دانش‌های پایه رشد پیدا کنند:

«پیشرفت علم، دانش و فن‌آوری از آزادی و محیط مناسب آغاز می‌شود. اگر ما در زمینه دانش‌های پایه رشد پیدا نکنیم، ستون‌های اصلی‌مان برقرار نشده که ساختمان بر روی آن بنا شود و اگر بناست علم و دانش پیشرفت کند، پایه اصلی آن آزادی و محیط مناسب است.»

او در ادامه سخنان خود گفت اگر استاد و دانشجو را برای اندیشیدن، سخن گفتن و اظهارنظر آزاد نباشند، امکان پیشرفت وجود نخواهد داشت.

این سخنان در حالی از سوی رییس جمهوری ایران مطرح شد که سازمان حقوق بشر ایران در تازه‌ترین گزارش خود از سرکوب و سانسور شدید در ایران انتقاد کرده است.

همچنین سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود از وضعیت سازمان‌های مردم‌نهاد در جهان به فشارها بر سازمان‌های مردم‌نهاد در ایران و نبود آزادی بیان در جمهوری اسلامی پرداخته است.

در این گزارش جمهوری اسلامی متهم شده است با وضع قوانین و مقرراتی، سازمان‌های مردم‌نهاد را سرکوب و فعالیت آنها را جرم‌انگاری کرده است.

خطای موشکی

رییس جمهوری ایران اما در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان خاطره‌ای از دوران جنگ ایران و عراق در زمینه ساخت موشک‌های هوا به هوا گفت:

«در آن زمان هم ما موشکی را برای شلیک هوا به هوا ساخته بودیم که وقتی روز افتتاح آن رسید، دیدیم اشکالی از چشم متخصصان‌مان دور مانده است و آن هم این بود که چون این موشک از ابتدا هوا به هوا نبود، وقتی قرار به شلیک بود گرمایش به هواپیما صدمه می‌زند که متخصصان ما این مشکل را نیز رفع کردند. پس آدم اشتباه می‌کند اما می‌رود و خطاها را رفع می‌کند.»

روحانی با بهره‌گیری از این خاطره یکی از کارهای برعهده دولت را ریسک‌پذیری دانست و گفت خطاها و اشتباه‌هایی که در فن‌آوری‌ها پیش می‌آیند باید اصلاح شوند.

او جمهوری اسلامی را در آستانه پنجمین دهه انقلاب دانست و ابراز امیدواری کرد که ایران در این دهه از نظر پیشرفت علم، دانش و فن‌آوری در منطقه و جهان سرآمد باشد و «برای نظام یک دستاورد خوب و ماندگار» به ارمغان بیاورد.

رییس جمهوری ایران شرایط کشورش را هم خوب و هم سخت توصیف کرد.

Share