Share

علی شمخانی، نماینده رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «تسنیم» وابسته به سپاه پاسداران گفته که ایران ابتکارات مختلفی را برای خنثی کردن تحریم‌های آمریکا تعبیه کرده است. شمخانی ضمن تاکید بر توانمندی‌های نظامی ایران در برابر تهدیدهای آمریکا گفته که راه‌هایی جز بستن تنگه هرمز برای قطع صادرات نفت وجود دارد. او تاکید کرده که ایران با دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده مذاکره نخواهد کرد.

شمخانی گفت ایران به ابتکاراتی برای خنثی کردن تحریم‌های آمریکا دست یافته است عکس از آرشیو

شمخانی در پاسخ به سوال تسنیم درباره احتمال جنگ نظامی آمریکا با ایران گفته: «چون می‌دانند که نمی‌توانند بجنگند، صدای تهدید را شدیدتر می‌کنند. روش ترامپ این است؛ ترامپ اهل جنگیدن نیست؛ برای اینکه نجنگد، تهدید می‌کند.»

دبیر شورای امنیت ملی گفته که با این وجود ایران تهدید نظامی از سوی دشمنانش را جدی گرفته، و اتفاقاً به همین علت بر «برخورداری از قدرت بازدارنده چه در حوزه موشکی و چه در زمینه پدافند پیشرفته هوایی» اصرار دارد.

او همچنین افزوده که ایران می‌تواند از راه‌هایی به جز بستن تنگه هرمز صادرات نفت را متوقف کند: «قطع صادرات نفت الزاما مساوی با مسدود شدن تنگه هرمز نیست و روش‌های متعددی برای محقق کردن آن وجود دارد که امیدواریم مجبور به استفاده از آن نشویم.»

شمخانی احتمال معامله با دولت ترامپ را رد کرده و گفته ایران در حال حاضر آمریکا را «فاقد حسن نیت و زیاده خواه» می‌بیند و افزود ایران «سازوکارهای جدید» طراحی کرده‌است که دیگر نیازی به معامله با آمریکا ندارد. او افزود با ابتکاراتی که برای دور زدن تحریم‌ها به وجود آمده، ایران قادر است تحریم‌های آمریکا را خنثی کند.

شمخانی درخصوص حملات اسرائیل به مواضع ایران در سوریه نیز گفته که تاکنون حملات اسراییل تأثیر عمده و چشمگیری در جلوگیری از حضور قدرتمند ایران در سوریه نداشته و ایران به ۹۰ درصد اهداف خود رسیده است.

او افزود که نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بنا بر عقل سلیم در آستانه انتخابات وارد جنگ در چند جبهه نخواهد شد و ارتش این کشور به طور خاص در مرز با سوریه دچار ضعف نظامی و اطلاعاتی است. شمخانی یکی از نشانه‌های ضعف نظامی اسرائیل در سوریه را حمله این کشور به انبار قالی دانسته: «در یک مورد به طمع حمله به انبار موشک، انبار قالیِ لوله شده را هدف قرار دادند که از نظر نظامی افتضاحی نابخشودنی است.»


در همین زمینه:

شمخانی: به حملات اسرائیل به سوریه پاسخ قاطع می‌دهیم

شمخانی: اراده‌ای برای ارتقاء برد موشک‌های خود نداریم

Share