Share

به‌گفته یک مقام بلندپایه دولت آمریکا، مایک پنس در بوگوتا، پایتخت کلمبیا، در نشست «گروه لیما» شرکت خواهد کرد و در این اجلاس «تدابیر مشخص» و «اقدامات روشن» آمریکا در قبال بحران ونزوئلا را اعلام خواهد کرد. وزیر خارجه آمریکا از اعمال تحریم‌های تازه علیه ونزوئلا خبر داده است.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا

به‌گزارش رویترز، مقام بلندپایه آمریکایی که نخواست نامش فاش شود درباره این‌که مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا چه تدابیری را اعلام خواهد کرد، چیزی نگفت. او گفت:

«آن‌چه که دیروز (شنبه) اتفاق افتاد، ما را از ارسال کمک‌های بشردوستانه به ونزوئلا باز نخواهد داشت.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا کمی قبل از آن به شبکه سی‌ان‌ان اعلام کرد که تحریم‌های جدیدی علیه ونزوئلا در راه است.

نشست «گروه لیما» دوشنبه ۶ اسفند / ۲۵ فوریه برگزار می‌شود و مایک پنس با خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا و رهبر اپوزیسیون این کشور دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. آمریکا و شمار زیادی از کشورهای غربی گوایدو را به‌عنوان رئیس‌جمهوری قانونی ونزوئلا به‌رسمیت می‌شناسند.

دیدار پنس و گوایدو در حالی برگزار می‌شود که نیروهای امنیتی و وفادار به نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا شنبه گذشته با اعزام کاروان‌های کمک‌های بشردوستانه از مرز کلمبیا و برزیل مقابله کردند.  اپوزیسیون ونزوئلا دریافت کمک‌های بشردوستانه برنامه‌ریزی کرده بود.

در چنین زمینه‌ای از تنش با همسایگان خود، نیکلاس مادورو از قطع روابط دیپلماتیک ونزوئلا و کلمبیا خبر داد و آمریکا نیز تهدید کرده که در صورتی که کمک‌های بشردوستانه توزیع نشود تحریم‌های جدیدی را علیه ونزوئلا اعمال خواهد کرد.

گوایدو خواهان دریافت کمک‌های انسانی از کشورهای دیگر است اما مادورو معتقد است ارسال این کمک‌ها به‌منظور پیشبرد اهداف سیاسی کشورهای مخالف به‌ویژه آمریکا برای سرنگونی دولت سوسیالیست او صورت می‌گیرد.

خوان گوایدو جامعه جهانی را فراخواند تا هر گونه گزینه‌ای برای آزاد کردن کشورش را رد نکند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در هفته‌های اخیر بارها گفته است که همه گزینه‌ها در مورد ونزوئلا قابل اجراست، از جمله دخالت نظامی آمریکا در این کشور.

درگیری‌های روز شنبه گذشته در مرز کلمبیا و برزیل دست‌کم سه کشته و نزدیک به ۳۰۰ زخمی برجای گذاشت. یک نماینده اپوزیسیون در پارلمان ونزوئلا از کشته شدن ۱۵ نفر در مرز برزیل خبر داد اما رویترز نمی‌تواند درستی آن را تأیید کند.

خوان گوایدو در صفحه توئیتر درباره این درگیری‌ها چنین واکنش نشان داد:

«رویدادهای روز شنبه ما را وادار می‌کند تا این تصمیم را بگیریم: به‌طور رسمی از جامعه جهانی بخواهیم که همه گزینه‌ها برای تضمین آزادی کشور ما را که در حال مبارزه است و همچنان به مبارزه ادامه خواهد داد، در نظر بگیرد.»

ایوان دوکه، رئیس جمهوری کلمبیا نیز در توئیتر از «بربریت و خشونت» دولت نیکولاس مادورو نوشت و قول داد که اجلاس روز دوشنبه «گروه لیما» در بوگوتا به راه‌هایی برای «تقویت مقابله دیپلماتیک با دیکتاتور ونزوئلا» خواهد پرداخت.

این تهدیدها در پی آن صورت گرفت که خورخه رودریگز، وزیر اطلاعات ونزوئلا روز گذشته (یکشنبه) عدم توانایی اپوزیسیون برای ارسال کمک‌های بشردوستانه را به تمسخر گرفت و در یک کنفرانس خبری گفت: «خوان گوایدو عروسک خیمه‌شب بازی و کاندوم مصرف‌شده است».

«گروه لیما» متشکل از ۱۴ کشور آمریکای جنوبی و مرکزی است که در ماه اوت سال ۲۰۱۷ در پایتخت پرو برای حل مسالمت‌آمیز بحران ونزوئلا تشکیل شد. در ماه فوریه جاری ۱۱ کشور «گروه لیما» از نظامیان ونزوئلا خواستند تا به خوان گوایدو بپیوندند.

بیشتر بخوانید:

ادامه ناآرامی‌ها در مرزهای ونزوئلا

Share