Share

میشل روکار، نخست‌وزیر پیشین سوسیالیست فرانسه کمتر از یک هفته پس از پیروزی فرانسوا اولاند در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور در سفری غیر رسمی وارد تهران شد.

روزنامه فیگارو چاپ پاریس هدف سفر میشل روکار به تهران را دیدار با علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران و سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ارشد برنامه اتمی ایران و از سرگیری روابط دو کشور ارزیابی کرده است.

با این حال مقام‌های نزدیک به اولاند گفته‌اند سفر روکار به تهران یک "سفر شخصی" است و وی در این سفر حامل هیچ پیامی از طرف اولاند نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی‌اکبر صالحی روز شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ در دیدار با میشل روکار از "حق" ایران برای استفاده "صلح‌آمیز" از انرژی هسته‌ای و پایبندی تهران به تعهدات و مقررات بین‌المللی سخن گفت.

وی در این دیدار همچنین گفت ایران ساخت و انبار سلاح‌های کشتار جمعی را بر پایه فتوای آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی "حرام" می‌داند.

آیت‌الله خامنه‌ای در فتوایی تولید سلاح اتمی را حرام اعلام کرده است.

علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران در دیدار با میشل روکار از حق ایران برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای و پایبندی تهران به تعهدات و مقررات بین‌المللی سخن گفته است

صالحی ابراز امیدواری کرد در برنامه هسته‌ای ایران با "حسن نیت و اعتماد دو جانبه" می‌توان به راه‌حلی که مورد رضایت طرفین (ایران و غرب) باشد، دست یافت و شاهد پیشرفت در مذاکرات بغداد بود.

میشل روکار، نخست وزیر پیشین سوسیالیست دوران ریاست جمهوری فرانسوا میتران نیز ابراز امیدواری کرد "با ایجاد فضای اعتماد متقابل شاهد حل و فصل مسائل موجود در راستای مصالح و منافع دو طرف و تقویت صلح و ثبات و پیشرفت در منطقه و جهان باشیم."

مرحله تازه دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان) سوم خرداد سال جاری خورشیدی در بغداد برگزار می‌شود.

دور پیشین مذاکرات ۲۶ فروردین در ترکیه برگزار شده بود.

در همین حال کاترین اشتون، مسئول سیاست‌های خارجی اتحادیه اروپا دو روز پیش گفت: "آرزوی من این است که به سمت آغازی برای پایان برنامه‌های تسلیحات هسته‌ای ایران حرکت کنیم. من امیدوارم شاهد آغاز موفقیت‌ها باشیم."

قدرت‌های غربی ایران را متهم می‌کنند که در برنامه‌اتمی‌اش اهداف نظامی را ردنبال می‌کند اما تهران می‌گوید برنامه اتمی این کشور صرفاً مقاصد صلح‌آمیز دارد.

 

Share