Share

سفرهای خارجی مشاوران رهبر جمهوری اسلامی بدون اطلاع وزارت خارجه و رنجش از اینکه وزیر خارجه را به دیدار با بشار اسد، در سفر اعلام‌نشده او به تهران دعوت نکرده‌اند، یا اختلاف ظریف با روحانی؟ دلیل استعفای ظریف همچنان نامعلوم است. در رسانه اصلاح‌طلبان خبری منتشر شده مبنی بر آنکه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با استعفای ظریف محالف است. کیهان، رسانه ولی‌فقیه نیز محترمانه از ظریف خواسته استعفایش را پس بگیرد و نسبت به پیامدهای آن هشدار داده است. روحانی در جلسه صبح چهارشنبه ۸ اسفند هیأت دولت استعفای ظریف را به بحث می‌گذارد.

روحانی، ظریف، و واعظی در یک قاب (عکس: آرشیو)

پایگاه خبری «امتداد» نزدیک به اصلاح‌طلبان از مخالفت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با استعفای محمد جواد ظریف خبر داده است. یک مقام آگاه به «امتداد» گفته است:

«یک مقام عالی‌رتبه نظام طی مرقومه‌ای کوتاه خطاب به ظریف استعفای او را به مصلحت کشور ندانسته است.»

مقام عالی‌رتبه نظام نام مستعار خامنه‌ای است.

حسین شریعتمداری در سرمقاله چهارشنبه ۸ اسفند روزنامه کیهان به ظریف هشدار داد که با استعفا، زمینه «سوءاستفاده دشمنان» را فراهم نیاورد:

«شواهد موثقی در دست است که جناب ظریف از برخی برخوردهای آقای روحانی با ایشان گله‌های جدی دارند که بدون قضاوت در‌باره ماهیت این گلایه‌ها، باید گفت استعفای آقای ظریف چاره آن نیست و این گلایه‌ها را باید در همان کابینه حل و فصل کنند، نه آنکه با استعفاء در شرایط خطیر کنونی و در اوج پیروزی‌های نظام -خدای نخواسته- بی‌آنکه خواسته باشند، زمینه سوء‌استفاده دشمنان را فراهم آورند.»

محمد جواد ظریف روز گذشته بعد از سخنانی که رئیس جمهوری اسلامی در دلجویی از او در جمع مدیران بانک مرکزی ایراد کرد، با انتشار پیامی اعلام کرد که به خاطر حفظ جایگاه و شأن وزارت خارجه استعفا داده است. با این‌حال استعفای او به دو شکل تعبیر شده. اصول‌گرایان می‌گویند اختلاف با روحانی سبب استعفای وزیر خارجه شد. رسانه‌های نزدیک به دولت می‌گویند ظریف و روحانی به دیدار خامنه‌ای با بشار اسد دعوت نشده بودند.

غلامعلی جعفرزاده، نایب‌رئیس فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی به اعتماد آنلاین گفته است:

«شاید استعفای رییس‌جمهور واجب‌تر می‌شد چون رییس‌جمهور هم در آن جلسه [با بشار اسد] نبود.»

ظریف بلافاصله پس از انتشار متن کناره‌گیری‌اش از وزارت خارجه با ارسال پیامکی برای وب‌سایت انتخاب گفته بود:

«بعد از عکس‌های ملاقات‌های امروز دیگر جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه در جهان اعتباری ندارد.»

بر جای وزیر خارجه، قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس تکیه داده بود. علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر در امور بین‌الملل هم در دیدار با اسد حضور داشت.

به گفته نایب‌رئیس فراکسیون مستقلین، سفرهای علی شمخانی به کابل و سفر علی اکبر ولایتی به ملبورن نیز بدون هماهنگی با وزارت خارجه انجام شد و این امر نیز در استعفای ظریف بی‌تأثیر نبود.

روزنامه اصول‌گرای وطن‌امروز (احمد توکلی) همسو با سایر اصول‌گرایان اختلاف ظریف با روحانی را دلیل استعفای او وانمود کرده‌ است. اصول‌گرایان تلاش می‌کنند چنین نشان دهند که شکست مذاکرات برجام و اختلاف با محمود واعظی، رئیس دفتر قدرتمند روحانی سبب شد که ظریف نیز سرانجام مانند قاضی‌زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت استعفا را ترجیح دهد. حمید رسایی، نماینده سابق مجلس و از طرفداران احمدی‌نژاد پیش‌بینی کرده که استعفای ظریف پذیرفته می‌شود و واعظی به کرسی او در وزارت خارجه تکیه می‌دهد. روز گذشته سید عباس عراقچی، سفر خود در عراق را نیمه‌تمام گذاشت و به تهران بازگشت.

بیشتر بخوانید:

بازتاب استعفای ظریف در رسانه‌های غرب

مصباحیون و جبهه پایداری: ظریف را ممنوع‌الخروج کنید

Share