Share

الخاندرو گونسالس اینیاریتو

خون سینما در زمین جاری است و جشنواره فیلم کن هم قلب تپنده آن است.

دبیرخانه جشنواره فیلم کن اعلام کرد که الخاندرو گونسالس اینیاریتو ریاست هیأت داوران هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم کن را به عهده خواهد داشت. یک گزینش روزآمد با توجه به بحران مهاجرت و نیاز جهان به هنرمندان توانا و دردآشنا. کارگردان سرشناس سینمای مکزیک از انتخاب دبیرخانه کن استقبال کرد.

الخاندرو گونسالس اینیاریتو، سینماگر سرشناس مکزیکی

الخاندرو گونسالس اینیاریتو که پیش از این در سال ۲۰۰۶ به خاطر فیلم «بابل» جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم کن و جایزه هیأت داوران بین‌المللی این جشنواره معتبر سینمایی را به دست آورده بود، چهارشنبه ۲۷ فوریه/ ۸ اسفند گفت:

«جشنواره فیلم کن از همان آغاز به کارم در سینما برایم بسیار مهم بود. خوشحالم که این بار هم در کن حضور دارم و مفتخرم که ریاست هیأت داوران این جشنواره به من سپرده شد. خون سینما در زمین جاری است و جشنواره فیلم کن هم قلب تپنده آن است. اعضای هیأت داوران از این مزیت برخوردارند که نخستین تماشاگر آثار تازه همکارانشان هستند. این سبب خشنودی و در همان حال مسئولیت بزرگی‌ست که ما با عشق و تعهد [به سینما] آن را به عهده می‌گیریم.»

در نشست خبری دبیرخانه جشنواره فیلم کن، پیر لسکور، دبیر و تیری فرمو، ‌دبیر هنری جشنواره فیلم کن از اینکه اینیاریتو ریاست هیأت داوران هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم کن را پذیرفت، اظهار خشنودی کردند. فرمو گفت:

«معمولاً الخاندرو گونسالس اینیاریتو چنین مسئولیت‌هایی را نمی‌پذیرد. این نخستین بار است که یک کارگردان مکزیکی، ریاست هیأت داوران جشنواره فیلم کن را به عهده می‌گیرد. جشنواره کن، مکانی است برای معرفی آثار سینمای جهان و با حضور سازنده فیلم بابل، سینمای مکزیک هم بی‌تردید از کن استقبال خواهد کرد.»

در سال ۲۰۱۷ چیدمان «گوشت و شن» ساخته اینیاریتو درباره سختی‌هایی که مهاجران برای رسیدن به مقصد امنی تحمل می‌کنند، خبرساز شده بود. اینیاریتو در این اثر با استفاده از فن‌آوری‌های نو، فضایی وسیع و چندروایی برای درک تجربه آوارگی به وجود آورده بود. افراد می‌توانستند در فضایی نسبتاً پهناور قدم بزنند و لحظاتی از زندگی پناهجویان را درک کنند.

تیری فرمو، ‌دبیر هنری جشنواره فیلم کن در ادامه سخنانش در نشست خبری چهارشنبه ۲۷ فوریه/ ۸ اسفند با اشاره به چیدمان «گوشت و شن» گفت:

«اینیاریتو فقط یک فیلمساز جسور نیست. او به کاری که انجام می‌دهد اعتقاد دارد و معاصر زمانه خودش است. ما مفتخریم که چیدمان او را سال گذشته به نمایش گذاشتیم. این اثر با قدرت و با در نظر گرفتن مسائل انسانی، بحران مهاجرت را مضمون قرار داده بود.»

سال گذشته کیت بلانشت، بازیگر سرشناس استرالیایی ریاست هیأت داوران جشنواره فیلم کن را به عهده داشت. فیلم «دزدان فروشگاه» ساخته هیروکازو کورئیدا کارگردان ژاپنی جایزه نخل طلایی هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم کن را از آن خود کرد. هیات داوران مسابقه اصلی جشنواره به ریاست کیت بلانشت با اهدای جایزه اصلی به این فیلم همگان را غافلگیر کرد. «دزدان فروشگاه» درباره یک خانواده فقیر است که با تکیه بر ذکاوت و زیرکی خود تلاش می‌کنند بر فقر غلبه کنند.

هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم کن ۱۴ مه ۲۰۱۹ آغاز می‌شود و تا ۲۵ مه نیز ادامه دارد.

Share