Share

ایران در آستانه برگزاری دور تازه مذاکرات هسته‌ای با شش قدرت جهانی هشدار داد: "هرگونه اشتباه محاسباتی غرب مانع موفقیت گفت‌وگوها خواهد بود."

 

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای این کشور روز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۱ در دیدار با میشل روکار، نخست‌وزیر سوسیالیست پیشین فرانسه گفت: "زمان برای راهبرد فشار به پایان رسیده است."

وی با اشاره به برخی اظهارنظرهای "غیر منطقی" بعضی مقام‌های غربی و طرح برخی "ادعاهای واهی" از سوی آن‌ها به غرب هشدار داد و گفت: "مقام‌های غربی دقت کنند برخی اظهارات غیر سازنده است."

جلیلی افزود: "در بغداد منتظر اقدام برای جلب اعتماد ملت ایران هستیم."

سعید جلیلی: مقام‌های غربی دقت کنند برخی اظهارات غیر سازنده است

مرحله تازه دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان) سوم خرداد ۱۳۹۱ در بغداد برگزار می‌شود.

میشل روکار نیز در این دیدار مذاکرات هسته‌ای در استانبول را "یک گام مثبت و رو به جلو" توصیف کرد و ابراز امیدواری کرد "گفت‌وگوهای بغداد در راستای تفاهم حاصل شده در استانبول انجام شود تا شاهد خوشنودی و درک متقابل همه طرف‌ها باشیم."

دور پیشین مذاکرات ۲۶ فروردین سال جاری خورشیدی در ترکیه برگزار شد.
در همین حال علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران نیز روز شنبه ۲۳ اردیبهشت در دیدار با روکار گفته بود ایران ساخت و انبار سلاح‌های کشتار جمعی را بر پایه فتوای آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی "حرام" می‌داند.

آیت‌الله خامنه‌ای در فتوایی تولید سلاح اتمی را حرام اعلام کرده است.

صالحی ابراز امیدواری کرده بود در برنامه هسته‌ای ایران با "حسن نیت و اعتماد دو جانبه" می‌توان به راه‌حلی که مورد رضایت طرفین (ایران و غرب) باشد، دست یافت و شاهد پیشرفت در مذاکرات بغداد بود.

قدرت‌های غربی ایران را متهم می‌کنند که در برنامه‌اتمی‌اش اهداف نظامی را دنبال می‌کند اما تهران می‌گوید برنامه اتمی این کشور صرفاً مقاصد صلح‌آمیز دارد.

پیش از این روزنامه فیگارو چاپ پاریس هدف سفر میشل روکار به تهران را دیدار با علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران و سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ارشد برنامه اتمی ایران و از سرگیری روابط دو کشور ارزیابی کرده بود.

با این حال مقام‌های نزدیک به اولاند گفته‌اند سفر روکار به تهران یک "سفر شخصی" است و وی در این سفر حامل هیچ پیامی از طرف اولاند نیست.

 

Share