Share

رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی دومین دور مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای را بدون حصول به توافق جامع برای خلع ‌سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره به پایان رساندند. کاخ سفید اعلام کرد که سران دو کشور پیشرفت خوبی در این مذاکرات داشتند. هنوز روشن نیست که آیا بیانیه مشترکی هم منتشر می‌شود یا خیر. تنها نشانه تنش‌زدایی: اعلام آمادگی رهبر کره شمالی برای ایجاد دفتر نمایندگی پیونگ‌یانگ در واشنگتن.

پنجشنبه ۲۸ فوریه/ ۹ اسفند: نشست رهبران آمریکا و کره شمالی بی‌نتیجه به پایان رسید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی پنجشنبه ۲۸ فوریه/ ۹ اسفند در یک نشست دوجانبه در هانوی، پایتخت ویتنام که در هتل مجلل متروپل این شهر برگزار شد، گفت‌وگوهای خلع سلاح اتمی کره شمالی را از سر گرفتند. در فاصله بین گفت‌وگوها سران کشور شانه به شانه هم قدم زدند. تصاویری از این قدم زدن‌ها در رسانه‌ها منتشر شده است.

وعده ترامپ به اون شکوفایی اقتصادی کره شمالی است. ترامپ در دور دوم مذاکرات یک بار دیگر تأکید کرد که پیونگ‌یانگ با خلع سلاح هسته‌ای به یک قطب اقتصادی تبدیل می‌شود. کیم اظهار امیدواری کرد که مذاکرات به خوبی پیش برود در همان حال ترامپ هم یادآوری کرد که برای دستیابی به توافق با پیونگ یانگ عجله‌ای ندارد. رئیس جمهوری آمریکا گفت: «من از ابتدا بارها گفته‌ام که سرعت اهمیت زیادی برای من ندارد. آنچه برای من اهمیت دارد، این است که توافق درستی انجام دهیم.»

نکته تازه این است که رهبر کره شمالی در پاسخ به یکی از خبرنگاران اعلام کرد که کره شمالی برای ایجاد یک دفتر نمایندگی در ایالات متحده آمریکا آماده است. سپتامبر سال گذشته کره جنوبی و کره شمالی چنین دفتری را که عملاً وظایف یک سفارتخانه را به عهده دارد در مرز بین دو کشور تأسیس کردند. نشانه‌ای از تنش‌زدایی در روابط فی‌مابین و یک پیشرفت محسوس.

رهبر کره شمالی همچنین یادآوری کرد که با خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره مخالفتی ندارد. او در پاسخ به یکی از خبرنگاران گفت: «اگر آماده خلع سلاح نبودم در مذاکرات شرکت نمی‌کردم.» کیم اما درباره گام‌ها و اقدامات مشخص در این راه گفت: «درباره این موضوعات فعلاً در حال گفت‌وگو هستیم.»

روز گذشته مذاکرات سران آمریکا و کره شمالی در هانوی آغاز شد. رهبران دو کشور هنگام شام گفت‌وگوها را ادامه دادند. معلوم نیست که پیشرفت در مذاکرات تا چه حد بوده است.

اولین نشست دوجانبه ترامپ با کیم اواسط ژوئن سال گذشته در سنگاپور برگزار شد و با توافق بر سر یک سند چهار بندی درباره موضوعاتی از قبیل «خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره» به پایان رسید. موفقیت دومین نشست رئیس جمهوری آمریکا با رهبر کره شمالی در هانوی به میزان تعهد پیونگ‌یانگ به خلع هسته‌ای بستگی دارد. اعلام جرئیات کامل فهرست برنامه هسته‌ای کره شمالی از جمله راه‌های نشان‌دهنده تعهد این کشور است، اما رهبر کره شمالی تاکنون با اعلام جزئیات مخالفت کرده و می‌گوید ارائه چنین فهرستی به معنای در اختیار قرار دادن فهرستی از اماکن است که بتواند هدف آمریکا قرار گیرد.

ترامپ در جمع خبرنگاران از پیونگ‌یانگ تقدیر کرد که در هشت ماه گذشته از آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی خودداری کرده است. کیم اما ترجیح داد درباره این موضوع سکوت کند. رهبر کره شمالی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال دستیابی به توافق اعلام کرد که بدبین نیست هرچند که خوشبین هم نیست: «برای پاسخ خیلی زود است اما نمی‌گویم که بدبین هستم. احساسی که اکنون دارم این است که حس می‌کنم نتایج خوبی حاصل خواهد شد.»

در پایان روز جاری سران دو کشور اما به توافق نرسیدند.  تا این لحظه بیانیه‌ای مشترک هم منتشر نکردند.

بیشتر بخوانید:

مهم‌ترین چالشِ دومین اجلاس ترامپ با کیم چیست؟

Share