Share

ائتلاف «همبستگی برای آزادی و برابری در ایران» ائتلاف جدیدی از گروه‌های مخالف دارای سابقه و گفتار “چپ‌” و عمدتا متمرکز بر مسائل قومی است که چهارم اسفند در نشستی در شهر هانوفر آلمان اعلام موجودیت کرد. این ائتلاف هدف خود را مبارزه برای دستیابی به «ایران فدرال، آزاد،‌ آباد،‌ دموکراتیک،‌ یکپارچه و متحد» اعلام کرده و شکل آینده حکومت مطلوب را یک جمهوری فدرالیستی تعریف کرده است. در بیانیه ائتلاف همبستگی آمده است که نظام فعلی حاکم بر ایران «در سراشیبی فروپاشی» قرار دارد.

این ائتلاف از گروه‌ها و سازمان‌های ده گانه روبرو تشکیل می‌شود: اتحاد دمکراتیک آذربایجان – بیرلیک، جنبش جمهوری‌خوهان دموکرات و لائیک ایران، حزب تضامن دمکراتیک اهواز، حزب دمکرات کردستان ایران، حزب دمکرات کردستان، حزب کومه له کردستان ایران، حزب مردم بلوچستان، سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران، شورای موقت سوسیالیست‌های چپ ایران، و کومه له زحمتکشان کردستان.

🔘 در رابطه با ائتلاف «همبستگی برای آزادی و برابری در ایران»، تمرکزش بر ایده فدرالیسم، رابطه‌‌اش با دیگر نیروهای مخالف به ویژه با نگاه به رویدادهای اجلاس ورشو، و موضع‌اش نسبت به دخالت قدرت‌های خارجی در ایران، «زمانه» با رئوف کعبی، عضو ارشد سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران گفت‌و‌گو کرده است. رئوف کعبی پیش از انقلاب در سقز معلم بود. او در دوران انقلاب به عضویت سازمان چریک‌های فدائی خلق ایران درآمد و پس از پیروزی انقلاب به فعالیت سیاسی خود ادامه داد. او ۱۳۶۳ از ایران خارج شد و اکنون از اعضای کمیته مرکزی اتحاد فدائیان خلق ایران است.


در همین زمینه:

اجلاس لهستان، “اپوزیسیون” ایران و همبستگی بین‌المللی ــ گفت‌و‌گو با پیمان جعفری

Share