Share

رهبران شورای همکاری کشورهای خلیج فارس در نشست تازه خود درباره تشکیل اتحادیه‌ای همانند اتحادیه اروپا بحث و تبادل نظر می‌کنند.

به گزارش سی‌ان‌ان، این نشست امروز، ۲۵ اردیبهشت (۱۴ ماه مه) در ریاض، پایتخت عربستان برگزار می‌شود و در آن سران کشورهای حاشیه خلیج فارس امکان گسترش همکاری‌های امنیتی و دفاعی و اقتصادی با یکدیگر را بررسی می‌کنند.

ایده تشکیل نهادی متشکل از کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند اتحادیه اروپا را نخستین بار عربستان سعودی در دسامبر گذشته مطرح کرد و امروز نیز درباره زمان‌بندی اجرای آن صحبت خواهد شد.

شورای همکاری کشورهای خلیج فارس متشکل از بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی است.

ماه گذشته سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان سعودی اظهار داشت: "تهدیدهای موجود ایجاب می‌کند که کشورهای شورای همکاری خلیج [فارس] شیوه همکاری فعلی خود را تغییر دهند و یک اتحادیه تشکیل دهند که مورد توافق هر شش کشور باشد."

برخی تحلیلگران معتقدند این اقدام شورای همکاری کشورهای خلیج فارس می‌تواند گامی در جهت مقابله با افزایش نفوذ ایران شیعی باشد

او اگرچه به‌طور مشخص نگفت که این تهدیدها از کجا ناشی می‌شوند، اما برخی تحلیلگران معتقدند این اقدام شورای همکاری کشورهای خلیج فارس می‌تواند گامی در جهت مقابله با افزایش نفوذ ایران شیعی باشد.

شورای همکاری کشورهای خلیج فارس در سال ۱۹۸۱، پس از تأسیس حکومت دینی شیعه مذهب ایران و آغاز جنگ میان ایران و عراق تشکیل شد.

ایران و عراق در سال‌های اخیر پیوندهای خود را مستحکم‌تر کرده‌اند و اکثریت شیعه مذهب عراق با اتکا به ایران تلاش می‌کند قدرت خود را در این کشور بسط دهد. به‌ویژه پس از خروج نظامیان آمریکایی از عراق در سال گذشته، ایران همکاری‌های نظامی و امنیتی خود را با عراق گسترش داده‌ است که این می‌تواند تهدیدی برای حکومت‌های سنی مذهب حاشیه خلیج فارس باشد.

به‌جز این، بحرین که یکی از اعضای شورای همکاری کشورهای خلیج فارس محسوب می‌شود، ایران را به دست داشتن در ناآرامی‌های اخیر این کشور متهم می‌کند، گرچه ایران همواره این ادعا را تکذیب کرده ‌است.

روز گذشته و در آستانه برگزاری نشست شورای همکاری خلیج فارس، نخست‌وزیر کشور بحرین از آمادگی این کشورها برای استحکام روابط امنیتی و دیپلماتیک خود با بکدیگر برای مقابله با مسائلی چون بهار عرب و اختلافات با ایران سخن گفت.

وضعیت مالکیت جزایر سه‌گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک نیز یکی از موارد اختلافات ایران با شورای همکاری کشورهای خلیج فارس است.

 

Share