Share

ماموران مرزبانی ایران یک کولبر دیگر را به قتل رساندند. او به همراه گروه دیگری از کولبران در پیرانشهر هدف شلیک نظامیان قرار گرفت.

کولبران راه معاش دیگری ندارند – عکس آرشیوی

به گزارش «کولبر نیوز» که اخبار مربوط به کولبران را پوشش می‌دهد ماموران مرزبانی ایران صبح یکشنبه ۱۲ اسفند در مناطقه مرزی «گوری پتکی» در پیرانشهر، استان آذربایجان‌غربی گروهی از کولبران را به هدف شلیک گلوله قرار دادند.

در این حادثه حداقل یک کولبر به نام سید واحد احمدی، ۳۰ ساله، بر اثر شلیک گلوله ماموران مرزبانی جمهوری اسلامی جان خود را از دست داد.

برپایه این گزارش تنها از آغاز زمستان امسال ۶۵ کولبر در استان‌های کرمانشاه، کردستان و آذربایجان‌غربی بر اثر تیراندازی مستقیم ماموران مرزبانی، سرمازدگی، سقوط از ارتفاع، انفجار مین و یا غرق شدن در آب جان خود را از دست دادند.

جمهوری اسلامی ایران از تابستان سال گذشته پس از تشدید اختلاف سیاسی با حکومت اقلیم کردستان عراق، شمار ماموران مرزبانی را افزایش و برخی از مسیرهای مرزی را مسدود کرد.

از آن زمان به بعد شمار کولبرانی که هدف شلیک ماموران نظامی ایران قرار گرفتند، افزایش چشمگیری داشته است.

دولت و مجلس پیشتر به دنبال اعتراض چند روزه کولبران در چند شهر وعده کردند که با وضعیت کولبران را ساماندهی خواهند کرد. این وعده اما عملی نشد و عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور کولبری را «غیر رسمی» خواند و شلیک ماموران مرزبانی به کولبران را «دفاع از امنیت» و «جلوگیری از ورود غیرقانونی به کشور» عنوان کرد.

به دنبال این اظهارات، حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزیر کشور هم کولبری را تنها از «معابر رسمی و تعیین شده» مجاز دانست و کولبرانی که به گفته او از «معابر غیررسمی وارد کشور می‌شود» را «قاچاقچی» خواند.

او مهر امسال گفت که با تغییرات مقررات در ایران «دیگر چیزی به نام کولبر وجود ندارد».

این اظهارات در حالی بیان شد که شمار کولبران در استان‌های آذربایجان‌غربی، کردستان و کرمانشاه حدود ۸۰ هزار تن برآورد شده است.


در همین زمینه:

طرح ساماندهی کولبران: کولبری ممنوع می‌شود

Share