Share

هزاران فلسطینی در شصت‌وچهارمین سالروز تشکیل کشور اسرائیل به خیابان‌ها‌‌ آمدند و دست به تظاهرات زدند.

رسانه‌های جهانی از برخی درگیری‌ها میان فلسطینیان و نیروهای اسرائیلی خبر می‌دهند که در جریان راهپیمایی‌های امروز، ۲۶ اردیبهشت (۱۵ ماه مه) رخ داده ‌است.

فلسطینیان ۱۵ ماه مه، روز تشکیل کشور اسرائیل را "روز نکبت" می‌نامند و به‌طور معمول در این روز تظاهرات می‌کنند.

امروز نیز در نقاط مختلف غزه و کرانه باختری تظاهرات‌ گسترده‌ای برگزار شده ‌است. از جمله در شرق اورشلیم و مجاورت روستای عیسویه که در این منطقه پلیس اسرائیل با معترضان که سنگ به‌سوی آن‌ها پرتاب می‌کردند درگیر شدند.

گزارش‌ها همچنین حکایت از رویدادهای مشابه در رام‌الله و نزدیکی ایستگاه بازرسی قلندیا دارد، جایی که پلیس اسرائیل با استفاده از گاز اشک‌آور معترضان فلسطینی را پراکنده کرده ‌است.

تظاهرکنندگان پایان اعتصاب غذای زندانیان فلسطینی را نیز جشن گرفتند

گزارشگر خبرگزاری فرانسه می‌نویسد، هزاران فلسطینی در شهر جنوبی هبرون با پرچم‌های سه رنگ فلسطین تجمع کردند. آن‌ها همچنین پایان اعتصاب غذای زندانیان فلسطینی را جشن گرفتند.

از ماه گذشته میلادی بیش از ۱۶۰۰ زندانی فلسطینی در اعتراض به شرایط خود در زندان‌های اسرائیل و بازداشت بدون محاکمه، اعتصاب غذا کرده بودند که در نهایت در پی توافق با دولت اسرائیل روز گذشته به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

خبر پایان اعتصاب غذای زندانیان فلسطینی بازتاب گسترده‌ای در میان مردم فلسطین داشت و راهپیمایی‌های امروز را تا حدی تحت‌الشعاع خود قرار داد.

بر اساس این گزارش، شهر غزه نیز امروز شاهد تظاهرات هزاران فلسطینی دیگر بود که به فراخوان جنبش حماس پاسخ مثبت دادند و به خیابان‌ها آمدند.

همچنین در این روز بسیاری از تاجران در غزه و کرانه باختری و نیز در شهرک‌های و شهرهای عرب‌نشین اسرائیل اعتصاب عمومی کردند.

 

Share