Share

حامد کرزی،‌ رئیس جمهور افغانستان برای امضا توافقنامه بلندمدت استراتژیک با آلمان،‌ به پایتخت این کشور سفر کرد.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان امروز سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه،‌ با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که قرار است حامد کرزی روز چهارشنبه این توافقنامه را با آنگلا مرکل،‌ صدراعظم آلمان،‌ امضا‌ کند.

افزون بر این، حامد کرزی در این سفر با وزیران امور خارجه و توسعه آلمان نیز دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

با نزدیک شدن زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان،‌ تلاش‌های این کشور در زمینه پیشبرد روابط راهبردی با شماری از قدرت‌های جهانی افزایش یافته است.

افغانستان تاکنون با هندوستان از جمله قدرت‌های نوظهور آسیا،‌ ایتالیا،‌ فرانسه، بریتانیا و آمریکا پیمان استراتژیک بلندمدت امضاء کرده است.

افغانستان و آلمان در مورد این پیمان که چارچوب همکاری‌های دو کشور را پس از خروج نظامیان خارجی در سال ۱۳۹۳ خورشیدی (۲۰۱۴ میلادی) مشخص می‌کند، در حاشیه نشست بن در مورد افغانستان که آذرماه گذشته در آلمان برگزار شد،‌ به توافق رسیده بودند.

افغانستان و آلمان در مورد این پیمان در حاشیه نشست بن در مورد افغانستان که آذرماه گذشته در آلمان برگزار شد،‌ به توافق رسیده بودند

آلمان حدود پنج هزار نظامی در افغانستان دارد که در چارچوب آیساف یا نیروهای بین‌المللی کمک به تأمین امنیت افغانستان در شمال این کشور حضور دارند.

تاکنون ۵۳ نظامی آلمانی از زمان نیروهای نظامی این کشور حضور افغانستان، در نبرد با القاعده و طالبان کشته شده‌اند.

بر پایه اطلاعیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان،‌ حامد کرزی پس از امضای این توافقنامه راهبردی و دیدار با مقامات آلمانی،‌ به‌منظور شرکت در نشست ناتو رهسپار شهر شیکاگو می‌شود.

قرار است نشست ناتو در شیکاگو که یکی از محورهای اصلی آن موضوع افغانستان است تا پنج روز دیگر برگزار شود.

حامد کرزی را در این سفر شماری از مقامات دولتی از جمله زلمی رسول‌، وزیر امور خارجه،‌ عبدالرحیم وردک،‌ وزیر دفاع و رنگین دادفر اسپنتا،‌ مشاور امنیت ملی همراهی می‌کنند.‌

 

Share