Share

سومین روز از مذاکرات تازه هسته‌ای ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه اول خرداد ۱۳۹۱ در وین برگزار می‌شود.

 

روز سوم مذاکرات در حالی برگزار خواهد شد که دو روز پس از آن (سوم خرداد) ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان) مذاکرات تازه هسته‌ای را در بغداد برگزار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس و رئیس گروه مذاکره‌کننده با هرمان ناکارتس، معاون دبیرکل آژانس گفت: "در این گفت‌وگوها به پیشرفت‌هایی دست یافته‌ایم و قرار است که دور بعدی آن دوشنبه هفته آینده (اول خرداد/ ۲۱ می) برگزار شود."

به گفته سلطانیه "این دور از مذاکرات، فشرده و برای تهیه مدالیته و چارچوبی برای حل و فصل موضوعات باقی‌مانده درباره مساله هسته‌‌ای ایران بود."

رابرت کلی، بازرس ارشد پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: خیلی‌ها می گویند گزارش ماه نوامبر سال ۲۰۱۱ آژانس ثابت کرد که ایران به دنبال سلاح اتمی است. من می‌گویم آن گزارش اصلاً چنین امری را ثابت نکرد، چون بیشتر اطلاعاتش قدیمی بود و قضیه خیلی بزرگ‌نمایی شد. چند جا هم گفته ام که چند نکته در گزارش آژانس به نظر من جعلی به نظر می‌رسند، مانند اسناد جعلی که آژانس در قضیه عراق در سالهای ۱۹۹۵ و ۲۰۰۲ کشف کرد

دور تازه مذاکرات ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ آغاز شد و یک روز بعد نیز به‌طور موقت به پایان رسید.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌خواهد امکان بازدید از سایت‌های هسته‌ای ایران را داشته باشد که در رأس آن‌ها سایت نظامی پارچین قرار دارد.

ایران می‌گوید، بازرسان آژانس دو بار در سال ۲۰۰۵ از سایت پارچین بازدید کرده‌اند و هیچ چیزی نیافته‌اند. با این حال آژانس اعلام می‌کند از آن زمان به اطلاعاتی دست یافته ‌است که ایجاب می‌کند بار دیگر از سایت پارچین بازدید داشته باشند.

در گزارش ماه نوامبر ۲۰۱۱ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده بود ایران سال ۲۰۰۰ در سایت پارچین محفظه‌ای ساخته ‌است که در آن امکان انجام آزمایش‌هایی در رابطه با تولید سلاح هسته‌ای وجود دارد.

با این حال رابرت کلی، بازرس ارشد پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به بی‌بی‌سی گفته است: " ادعاهای مطرح شده (از سوی آژانس) درباره سایت پارچین درست نیست."

کلی همچنین آژانس را به انتشار گزارش‌های "جانبدارانه" علیه برنامه ایران متهم کرده است.

وی گفته است: "من در ابتدای خدمتم برای آژانس در عراق با هانس بلیکس کار کردم. بعد دوباره به آژانس برگشتم و با محمد البرادعی کار کردم. هر دوی آن‌ها حقوق‌بین الملل خوانده و بسیار دقیق بودند. آن‌ها فقط به اطلاعاتی استناد می‌کردند که به اصطلاح مو لای درزش نرود و قابل اثبات باشد. (اما) در حال حاضر چنین به نظر می‌رسد که آژانس آماده است هر شایعه‌ای را که می‌شنود، مطرح کند و با ایران بر سر آن مشکل پیدا کند."

این مقام پیشین آژانس گزارش ماه نوامبر ۲۰۱۱ آژانس را نیز که ایران را به تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای متهم کرده، رد کرده و گفته است: "خیلی‌ها می گویند گزارش ماه نوامبر سال ۲۰۱۱ آژانس ثابت کرد که ایران به دنبال سلاح اتمی است. من می‌گویم آن گزارش اصلاً چنین امری را ثابت نکرد، چون بیشتر اطلاعاتش قدیمی بود و قضیه خیلی بزرگ‌نمایی شد. چند جا هم گفته ام که چند نکته در گزارش آژانس به نظر من جعلی به نظر می‌رسند، مانند اسناد جعلی که آژانس در قضیه عراق در سالهای ۱۹۹۵ و ۲۰۰۲ کشف کرد."

قدرت‌های غربی ایران را متهم می‌کنند که در برنامه‌اتمی‌اش اهداف نظامی را دنبال می‌کند اما تهران می‌گوید برنامه اتمی این کشور صرفاً مقاصد صلح‌آمیز دارد.

 

Share