Share

سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران اعلام کرد که در نشست کمیسیون مشترک برجام که چهارشنبه ۶ مارس/۱۵ اسفند در وین برگزار می‌شود، ابعاد فعالیت هسته‌ای ایران و رفع تحریم‌ها در برجام به بحث گذاشته خواهد شد. به گفته عراقچی دور زدن تحریم‌ها با ابتکاراتی که کشورهای عضو مطرح می‌کنند، کار آسانی نیست.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران در وین (عکس: آرشیو)

نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه‌شنبه ۵ مارس/ ۱۴ اسفند از گزارش اخیر یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس درباره روند نظارت و راستی‌آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران استقبال کرد. بر اساس بیانیه نمایندگی آمریکا، جکی ولکات در نشست شورای حکام با تقدیر از تلاش‌های مدیرکل و معاون امور پادمان آژانس، اعلام کرد که آمریکا از آژانس کاملاً حمایت می‌کند و مسئولیت‌ خطیر این نهاد سازمان ملل در نظارت بر فعالیت‌های ایران و اطمینان یافتن از پایبندی تهران به وظایف پادمانی و تعهدات هسته‌ای‌اش را یادآوری کرد.

سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران که برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام به وین سفر کرده، چهارشنبه ۶ مارس/۱۵ اسفند به خبرگزاری‌های داخلی گفت یکی از موضوعاتی که به بحث گذاشته می‌شود راه‌اندازی کانال مالی اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران (اینستکس) است:

«البته این ساز و کار در ابتدای راه خود است که ما هنوز نمی‌دانیم چطور می‌خواهد کار کند و مشکل‌گشا باشد از این رو نیاز است بحث‌های کارشناسی داشته باشیم. البته اروپایی‌ها خیلی دیر این مکانیزم را ارائه کردند و خواست ما از آن‌ها این است که جدی‌تر در این عرصه وارد شوند.»

یکی از شرایطی که اتحادیه اروپا برای اجرایی کردن کانال مالی تجارت با ایران تعیین کرده پیوستن ایران به گروه اقدام ویژه مالی (FATF) است. این گروه چهار ماه به ایران فرصت داده. با این‌حال مجمع تشخیص مصلحت بدون اذن رهبری توانایی تصمیم‌گیری ندارد. این مجمع شنبه ۱۱ اسفند بار دیگر برای بررسی الحاق ایران به لایحه پالرمو، یکی از لوایح مربوط به گروه اقدام ویژه مالی، تشکیل شد اما باز هم بی‌نتیجه ماند. قرار است مجمع تشخیص مصلحت پس از نوروز به این موضوع بپردازد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه از اراده سیاسی کشورهای عضو برجام برای مقابله با تحریم‌های آمریکا خبر داد:

«کار آسانی نیست اما ما مشغولیم و ابتکارات متعددی را با کشورهای عضو برجام در حال پیگیری هستیم و در کمیسیون مشترک هم این مسائل مورد بحث قرار می‌گیرد.»

جکی ولکات، سفیر آمریکا در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در سخنرانی روز گذشته خود در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته بود:

«رئیس‌جمهور ترامپ به صراحت اعلام کرده که ما به دنبال دستیابی به توافقی جامع با ایران هستیم که کلیت نگرانی‌های ما را رفع کند و زمینه ادغام کامل ایران در جامعه بین‌المللی را به لحاظ سیاسی و اقتصادی فراهم کند.»

سفیر آمریکا در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی سپس اعلام کرد که چنانچه ایران «رفتارش در خاورمیانه» را تغییر دهد و گام‌هایی بردارد که نشان دهد ماهیت برنامه هسته‌ای برای همیشه به طور کامل صلح‌آمیز باقی خواهد ماند، آنگاه ایالات متحده به تحریم‌های خود علیه ایران پایان می‌دهد و در جهت «عادی‌سازی کامل روابط دیپلماتیک و تجاری، کمک به دستیابی به فناوری پیشرفته مناسب و حمایت از به روز کردن اقتصاد ایران و ادغام آن در نظام اقتصادی بین المللی» گام برمی‌دارد.

شرکت فرانسوی ویلمورَن، چهارمین شرکت‌ بزرگ تولید بذر در جهان از پیوستن خود به سازوکار مالی اروپا برای ادامه تجارت با ایران خبر داده و اعلام کرده که با کمک یک بانک کوچک فرانسوی تجارت خود با ایران را حفظ خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

شرکت فرانسوی ویلمورَن در ایران می‌ماند

Share