Share

مقام‌های محلی ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان می‌گویند بیش از ۶۰۰ دانش‌آموز یک مدرسه،‌ مسموم شده‌اند.

این رویداد روز سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه، در مدرسه پسرانه در منطقه اسماعیل خیل و مندوزوی این ولایت رخ داده است.

سید موسی مجروح،‌ سخنگوی آموزش و پرورش ولایت خوست گفت که دانش‌آموزان مسموم شده به بیمارستان و کلینیک‌های بهداشتی خوست منتقل شده‌اند.

وی گفت که احتمال می‌رود آب آشامیدنی این مدرسه که از یک چاه تأمین می‌شود،‌ آلوده بوده و دانش‌آموزان به علت استفاده از آن مسموم شده باشند.

دکتر امیربادشاه منگل،‌ رئیس اداره بهداشت عمومی ولایت خوست وضعیت مسموم‌شدگان را خوب توصیف کرد و گفت که بیش‌تر‌آن‌ها پس از ارائه خدمات اولیه بهداشتی،‌ مرخص شده‌اند.

وی افزود که هئیتی از اداره بهداشت و آموزش برای بررسی این رویداد به منطقه اسماعیل خیل و مندوزوی اعزام شده‌اند.

هنوز هم شماری از افراد وابسته به طالبان در مناطق دورافتاده این کشور مخالف آموزش دختران و حتی پسران در مدارس دولتی هستند

اسماعیل خیل و مندوزوی از مناطق ناامن خوست به‌شمار می‌رود و طالبان در آن نفوذ زیادی دارند.

تاکنون رویدادهای مشابه به‌ویژه در مدارس دخترانه مناطق مختلف افغانستان رخ داده است که در آخرین مورد بیش از ۱۴۰ دانش‌آموز یک مدرسه دخترانه در شهرستان رستاق ولایت تخار در شمال این کشور مسموم شدند.

علت اولیه این قضیه،‌ آلودگی احتمالی آب آشامیدنی مدرسه اعلام شده بود.

در زمان رژیم طالبان آموزش رسمی دختران در مدارس ممنوع بود و حتی شمار کمی از پسران از خدمات آموزشی بهره‌مند بودند.

با سقوط طالبان در سال ۱۳۸۱ و روی کار آمدن دولت تحت رهبری حامد کرزی،‌ زمینه ارائه خدمات آموزشی توسعه یافت و دختران نیز از حق مساوی برای آموزش ابتدایی و عالی برخوردار شده‌اند.

بر پایه آمار تازه وزارت آموزش و پرورش افغانستان،‌ در حال حاضر شمار دانش‌آموزان در این کشور در حدود هشت میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است که نزدیک به ۳۸ درصد از آنان را دختران تشکیل می‌دهند.

اما با وجود پیشرفت‌های افغانستان در زمینه فراهم‌سازی شرایط تحصیل برای دختران و پسران،‌ هنوز هم شماری از افراد وابسته به طالبان در مناطق دورافتاده این کشور مخالف آموزش دختران و حتی پسران در مدارس دولتی هستند.

طی سال‌های اخیر موارد متعددی از مسمومیت دانش‌آموزان دختر از جمله در منطقه فرخار ولایت تخار، کوهستان ولایت کاپیسا و شهر غزنی در جنوب کابل رخ داده است و در مواردی نیز دختران دانش‌آموز با اسید مورد حمله قرار گرفته‌اند و یا ده‌ها مدرسه در جنوب این کشور به‌دلیل تهدید طالبان بسته و یا به آتش کشیده شده‌اند.

وزارت آموزش و پرورش افغانستان اعلام کرده است که هنوز هم بیش از ۵۰۰ مدرسه در جنوب افغانستان به دلیل نگرانی‌های امنیتی و تهدید طالبان تعطیل هستند و این وضعیت سبب شده است که حداقل ۴۰۰ هزار دانش‌آموز از تحصیل باز بمانند.
 

Share