Share

رئیس کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس اقدام وزارت خارجه در اخراج دو دیپلمات هلندی را درست دانست. او گفت هلند به آمریکا چراغ سبز نشان می‌دهد و اروپا آن‌چنان در سیاست‌های ایران جایی ندارند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی چهارشنبه ۱۵ اسفند با اشاره به اخراج دو دیپلمات هلندی از ایران گفت: «مناسبات فعلی ایران با اروپا نسبت به دهه ۱۹۹۰ میلادی متفاوت است اما برخی از کشورها همچون هلند تلاش می‌کنند که روابط با ایران را همچون دهه ۹۰ شبیه‌سازی کنند که این رفتاری اشتباه است.»

فلاحت‌پیشه دهه ۱۹۹۰ میلادی را دوران بازسازی ایران نامید و گفت آن زمان اگر کشور اروپایی اقدامی علیه ایران می‌کرد مابقی کشورها سفرای خود را فرا می‌خواندند. او شرایط ایران با آن دوران را متفاوت خواند و افزود: «آن‌ها نمی‌توانند در مقابل سیاست‌های ایران رفتارهای گذشته‌شان را انجام دهند.»

دولت هلند سال گذشته دو ایرانی را به‌دلیل نقش مشکوک تهران در ترور محمدرضا کلاهی و احمد نیسی، دو شهروند ایرانی‌ ـ‌ هلندی در خاک این کشور اخراج کرد. ایران در پاسخ دو دیپلمات هلندی را اخراج کرد و وزارت خارجه هلند دوشنبه ۱۳ اسفند / ۴ مارس در اعتراض اعلام کرد که سفیر خود در تهران را فراخوانده است.

فلاحت‌پیشه با تأکید بر این‌که «اروپایی‌ها نتوانستند در زمینه برجام اقداماتشان را انجام دهند»، به‌نقل از رهبر جمهوری اسلامی سیاست‌های جایگزین ایران را تکیه بر همسایگان و کشورهای منطقه دانست و گفت: «اکنون اروپایی‌ها آن‌چنان در سیاست‌های ما جایی ندارند چه برسد به هلند.»

او همچنین افزود: «همان‌طور که در گذشته اروپایی‌ها بعد از خروج دسته جمعی سفرای خود از ایران آن‌ها را بدون دعوت باز گرداندند، این اتفاق درباره هلند هم رخ می‌دهد.»

با وجودی که کشورهای اروپایی در بهمن‌ماه گذشته (ژانویه) کانال مالی اروپا و ایران را با عنوان «سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا» (اینستکس) ثبت رسمی کردند، بسیاری از مقامات ایرانی اروپا را در چگونگی پیشبرد برجام همچنان مورد انتقاد قرار می‌دهند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بارها به مسئولان دولتی هشدار داده که نباید به اروپا اعتماد کرد.

بیشتر بخوانید:

هلند سفیر خود در تهران را فراخواند

Share