Share

کارلوس فوئنتس یکی از نویسندگان و رمان‌نویسان سرشناس معاصر درگذشت.

به گزارش منابع خبری، کارلوس فوئنتس نویسنده سرشناس مکزیک و آمریکای لاتین، شب گذشته سه‌شنبه ۲۶ اردبیهشت (۱۵ ماه مه) در سن ۸۳ سالگی در مکزیکوسیتی دیده از جهان فرو بست.

وی که برای درمان عارضه قلبی خود در بیمارستانی در شهر مکزیکوسیتی بستری شده بود عصر سه‌شنبه بر اثر خون‌ریزی داخلی از دنیا رفت.

فیلیپ کالدرون، رئیس جمهوری مکزیک، روز گذشته خبر درگذشت فوئنتس را با صدور پیامی اعلام کرد.
کالدرون با ابراز اندوه عمیق از درگذشت وی از فوئنتس به‌عنوان نویسنده‌ای مکزیکی و در عین حال جهانی یاد کرد.

در پی اعلام این خبر، چهره‌های سر‌شناس سیاسی و فرهنگی جهان پیام‌های تسلیت جداگانه‌ای منتشر کردند.

کارلوس فوئنتس زاده ۱۱ نوامبر ۱۹۲۸در شهر پاناماسیتی بود. پدرش یکی از دیپلمات‌های مشهور مکزیک بود از این رو وی در سنین خردسالی در کشورهای مختلف آمریکای جنوبی زندگی کرد.

کارلوس فوئنتس جایزه‌های بسیاری را در طول عمر ادبی خود دریافت کرد که جایزه سروانتس در سال ۱۹۸۷ یکی از آن‌ها بود

خانواده او از سال ۱۹۳۶ به مدت چهار سال در واشنگتن زندگی کردند به‌همین خاطر فوئنتس به ‌زبان انگلیسی آشنایی کامل پیدا کرد. وی همچنین به زبان فرانسوی نیز مسلط بود.

کارلوس فوئنتس در سن ۱۶ سالگی همراه با خانواده‌ به مکزیک بازگشت. سپس در دانشگاه مکزیک و ژنو در رشته حقوق تحصیل کرد.

فوئنتس اواخر دهه ۱۹۷۰ سفیر کشورش در فرانسه بود. اما، دو سال پس از آن در اعتراض به انتخاب گوستاو دیاز اورداز به عنوان سفیر مکزیک در اسپانیا از سمت خود کناره‌گیری کرد.

سال ۱۹۸۸ منتقدی او را «چریک خوش‌پوش» خواند، مجله‌ای که این مطلب در آن چاپ شده بود متعلق به رفیق قدیمی فوئنتس یعنی اکتاویو پاز شاعر بود. پس از این اتفاق فوئنتس هرگز با پاز سخن نگفت و حتی در مراسم تدفین او در سال ۱۹۹۸ نیز شرکت نکرد.

کارلوس فوئنتس از سرشناس‌ترین نویسندگان آمریکای لاتین به شمار می‌رفت که آثار وی به زبان‌های بسیاری برگردانده شده است.

وی جایزه‌های بسیاری را در طول عمر ادبی خود دریافت کرد که جایزه سروانتس در سال ۱۹۸۷ یکی از آن‌ها بود.

افزون بر این فوئنتس، پیشینه تدریس در دانشگاه‌های معتبر ‌آمریکا و اروپا از جمله هاروارد، کلمبیا و کمبریج را داشته است.

وی نخستین رمان خود را در سن ۲۹ سالگی به‌نام "منطقه‌‌ بسیار آزاد" منتشر کرد. از مهم‌ترین آثار وی می‌توان به "گرینگوی پیر"، "مرگ آرتیمو کروز"، و "خویشاوندان دور" اشاره کرد.

از دیگر آثار این نویسنده می توان از "روزهای دلتنگی" (۱۹۵۴)، "وقتی هوا صاف است" (۱۹۵۹)، "آئورا" (۱۹۶۱)، "پوست انداختن" (۱۹۶۷)،"مکان مقدس" (۱۹۶۷)، "آب سوخته" (۱۹۸۰)،"درخت پرتقال" (۱۹۹۳) و "لائور آدیاس" (۱۹۹۹) یاد کرد.

از فوئنتس آثار بسیاری با ترجمه مترجمانی چون عبدالله کوثری، مهدی سحابی، کاوه میرعباسی و… به فارسی ترجمه شده که از بین آنها می‌توان به "مرگ آرتیموکروز"، "آئورا"، "کنستانسیا"، "پوست انداختن" و "سر هیدرا" اشاره کرد.
 

 

Share