Share

بر پایه خبرهای رسمی‌ منتشرشده، در دو هفته اخیر دست‌کم ۶۶۰ کارگر در ایران بیکار شده‌اند.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، امروز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه از تعطیلی کارخانه ذوب فلزات ابهر و بیکاری ۳۰۰ کارگر خبر داد.

کاظم خلجی، دبیر اجرایی خانه کارگر خرم‌دره ضمن اعلام این خبر گفت: "کارخانه ذوب فلزات ابهر که در زمینه تولید قطعات ماشین‌آلات و ریخته‌گری از سال ۷۳ فعال است، به علت تغییرات متعدد اعضای هیئت مدیره و مسائل مالی این کارخانه از دو سال پیش با مشکلات مالی مواجه شده بود که سرانجام تعطیل و ۳۰۰ کارگر آن بیکار شدند."

به گفته خلجی، کارگران این واحد تولیدی برای پی‌گیری و دریافت مطالبات خود به اداره کار شهرستان ابهر شکایت کرده‌اند.

وی افزود: "مشکلات این واحد تولیدی در دو سال گذشته، با عدم پرداخت حقوق کارگران شروع شد و این کارگران چندین بار برای دریافت حقوق و مزایا و مطالبات خود در مقابل فرمانداری تجمع کرده بودند."

مالکان کارخانه ذوب فلزات ابهر مشکلات این واحد را بدهی‌های معوقه و عدم وجود نقدینگی اعلام کرده‌اند.

همچنین روز گذشته آژانس خبری موکریان از عدم تمدید قرارداد و بیکاری ۲۰۰ کارگر کارخانه نازگل کرمانشاه خبر داد.

هفته گذشته فرامرز توفیقی، عضو کمیته مزد و از فعالان کارگری اعلام کرد به‌علت وضعیت بحرانی واحدهای تولیدی ۳۰ درصد از کارگران واحدهای تولیدی از ابتدای سال ۹۱ اخراج شده‌اند

کارخانه نازگل کرمانشاه تولیدکننده روغن خوراکی است و به‌دلیل نداشتن مواد اولیه و افزایش مشکلات مالی، این کارگران را بیکار کرده است.

به گزارش موکریان، واحد‌های تولیدی کرمانشاه به دلیل بحران‌های مالی و کمبود مواد اولیه و عدم فروش محصولات تولیدی خود، تعدادی از کارگرانشان را اخراج کرده‌اند و کارگران اخراجی به مشاغل کاذب روی آورده‌اند.

روز ۲۴ اردیبهشت‌ماه نیز ایلنا گزارش داد کارخانه شیرین طعم لارستان تعطیل و ۶۰ کارگر بیکار شده‌اند.

به‌گفته محمدحسن قوامی، دبیر اجرایی خانه کارگر لارستان این واحد تولیدی با مجموع ۶۰ کارگر مشغول به‌کار بود که با پدیدآمدن بحران ۲۰ نفر از این کارگران اخراج شده بودند و با تعطیلی کامل کارخانه تعداد ۴۰ کارگر باقی‌مانده نیز اخراج شده‌اند.

قوامی گفت: "با اخراج کارگران و تعطیلی کارخانه به جهت انباشت بدهی‌های بانکی هم‌اکنون کلیه اموال و زمین‌ها و ساختمان کارخانه که در رهن یکی از بانک‌های کشور بود مصادره شده است."

میزان بدهی این واحد تولیدی به بانک‌های تسهیلات‌دهنده سه میلیارد تومان است.

وی افزود: "ماشین‌آلات و ابزار تولید این واحد تولیدی قرار بود به تهران انتقال پیدا کند که کارگران بیکار شده در حال حاضر از این انتقال جلوگیری کرده‌اند و از مسئولان خواسته‌اند با احیاء مجدد این واحد تولیدی، شغل و کارخانه از دست‌رفته را به آنان باز گردانند."

۱۳ اردیبهشت‌ماه جاری نیز ایلنا نوشت ۱۰۰ نفر از کارگران داروسازی کوثر بیکار شده‌اند.

یک کارگر اخراجی این کارخانه گفت مدیر عامل کارخانه اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و عدم ارائه تسهیلات دولتی از جمله وام بانکی و گشایش اعتبارات اسنادی و معافیت‌های بیمه و مالیاتی را دلیل بیکاری کارگران دانسته است.

این کارگر گفت در سال گذشته تعداد کارگران کارخانه داروسازی کوثر به ۲۳۰ نفر می‌رسید و امسال تنها۱۳۰ کارگر در این کارخانه باقی مانده‌اند که آن‌ها نیز با وجود فقدان مواد اولیه تولیدی به‌شکل عمومی بیکار هستند.

وی تأکید کرد که هیچ کس پاسخگوی کارگران اخراج‌شده نیست و اداره کار نیز از دادن بیمه بیکاری به علت تعداد زیاد اخراجی‌ها طفره می‌رود.

بیکاری کارگران و تعطیلی کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی در ایران در ماه‌های اخیر افزایش کم‌سابقه‌ای داشته است و صاحب‌نظران آمار بیکاری کارگران را بیشتر از آن‌چه که در خبرهای رسمی منتشر می‌شود می‌دانند.

هفته گذشته فرامرز توفیقی، عضو کمیته مزد و از فعالان کارگری اعلام کرد به‌علت وضعیت بحرانی واحدهای تولیدی ۳۰ درصد از کارگران واحدهای تولیدی از ابتدای سال ۹۱ اخراج شده‌اند.

وی افزود طی سال گذشته تعداد زیادی از واحدهای تولیدی تعطیل و ورشکست شدند.

تشدید تحریم‌های جهانی علیه جمهوری اسلامی ایران، اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها و گران شدن کالاها و حامل‌های انرژی و افزایش واردات، از جمله عوامل تعطیلی کارخانه‌ها و بیکاری کارگران در ایران به‌شمار می‌روند.

 

Share