Share

شرکت آمریکایی مایکروسافت اعلام کرد که هکر‌های ایرانی در دو سال گذشته بیش از ۲۰۰ شرکت و هزاران نفر از کارکنانشان را هدف حملات سایبری قرار داده‌اند. شرکت‌های هدف در صنایع نفت، گاز و ماشین‌آلات سنگین فعالیت می‌کنند. این شرکت‌ها در عربستان سعودی، بریتانیا، آمریکا و هند به ثبت رسیده‌اند و مجموعاً تا چند صد میلیون دلار خسارت به آن‌ها وارد شده است.

مایکروسافت: هکرهای ایرانی به ۲۰۰ شرکت حمله کردند (عکس: آرشیو)

بر اساس گزارشی که وال استریت ژورنال چهارشنبه ۶ مارس/ ۱۵ اسفند منتشر کرد هکرهای ایرانی در کارزار اخیر خود اطلاعات شرکت‌های هدف را ربوده‌اند و برخی داده‌هایی را هم که در حافظه کامپیوترها وجود داشته، پاک کرده‌اند.

مایکروسوفت به وال استریت ژورنال گفته است شرکت‌هایی که هدف حملات سایبری هکرهای ایرانی قرار گرفتند در عربستان سعودی، بریتانیا، آمریکا و هند به ثبت رسیده‌اند و در زمینه نفت و گاز و ماشین‌آلات سنگین فعالیت می‌کنند.  مجموعاً تا چند صد میلیون دلار خسارت به آن‌ها وارد شده است.

مایکروسوفت گروهی از هکرها به نام «هولمیوم» را مسئول این حملات سایبری دانسته است. این گروه به جمهوری اسلامی متصل است. به گفته این شرکت بخشی از این عملیات توسط گروه ایرانی دیگری به نام «ای پی تی۳۳» برای «هولمیوم» انجام شد.

نیویورک تایمز هم اواخر بهمن از حمله گسترده هکرهای ایرانی به بانک‌های آمریکایی و ادارات این کشور خبر داده بود.

سال گذشته هکرهای ایرانی جدیدترین موج حملات خود را علیه کشورهای حاشیه خلیج فارس آغاز کردند. از آن زمان به بعد گستره حملات آنها به ۸۰ هدف مختلف در ۱۲ کشور اروپایی و ایالات متحده رسید. این هدف‌ها شامل شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت، شرکت‌های ارتباطات و ادارات دولتی نیز می‌شد.

زمستان گذشته آژانس امنیت شبکه و اطلاعات اتحادیه اروپا (انیسا) اعلام کرد که با وخیم‌تر شدن رابطه قدرت‌های اروپایی و ایران، این کشور احتمالاً فعالیت‌های جاسوسی سایبری خود را گسترش می‌دهد.

ایران نیز مانند چین در حال گسترش توانایی سایبری‌ـ‌نظامی است و از این توانایی هر جا که بتواند به عنوان یک اهرم فشار استفاده می‌کند. به عنوان نمونه، بعد از حمله گروه جیش‌العدل به اتوبوس سپاه و همزمان با افزایش تنش‌های ایران با پاکستان، گروهی از هکرهای ایرانی وابسته به سپاه به نام Bax026، به چندین سایت دولتی پاکستان حمله کردند و با قراردادن لوگوی سپاه در صفحات این‌سایت‌ها نوشتند:‌ «ما انتقام می‌گیریم».

بیشتر بخوانید:

موج جدید حملات هکرهای ایرانی و چینی علیه شرکت‌های آمریکایی

Share