Share

مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا قطعنامه‌ای را به بحث و بررسی گذاشت که از سیاست‌های سخت‌گیرانه درباره برنامه‌های هسته‌ای ایران پشتیبانی می‌کند.

به گزارش نشریه جروسالم پست، این قطعنامه روز سه‌شنبه، ۲۶ اردیبهشت (۱۵ ماه مه) در مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا مطرح شد با این هدف که دولت آمریکا مانع دستیابی ایران به توانایی تولید سلاح‌های هسته‌ای شود و از این رو ایده کنترل ایران پس از دستیابی به توانایی تولید سلاح هسته‌ای را به‌شدت رد می‌کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز در ماه‌های اخیر به صراحت مخالفت خود را با سیاست "کنترل ایران" پس از تبدیل شدن به یک تهدید هسته‌ای اعلام کرده و نشان داده‌ است سیاست "پیشگیری" را به سیاست "کنترل" ترجیح می‌دهد.

این قطعنامه اگرچه در صورت تصویب الزام‌آور نخواهد بود، اما در مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا ۳۱۴ پشتیبان دارد و از این رو اهمیت می‌یابد.

این قطعنامه اگرچه در صورت تصویب الزام‌آور نخواهد بود، اما در مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا ۳۱۴ پشتیبان دارد و از این رو اهمیت می‌یابد

قطعنامه را ایلینا رز- لتاینن، رئیسِ جمهوری‌خواه کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا در مجلس طرح کرده است که امروز (چهارشنبه) نیز به بررسی گذاشته خواهد شد.

این قطعنامه تحت قوانین تعلیقی در مجلس نمایندگان آمریکا طرح شده است و این به آن معناست که اقبالی برای اصلاح آن وجود ندارد.

جو لایبرمن، باب کیسی و لیندزی گراهام، سناتورهای آمریکایی نیز قطعنامه‌ای مشابه را در مجلس سنای آمریکا طرح کرده‌اند که ۷۴ حامی دارد اما هنوز به بررسی گذاشته نشده است.

سازمان آمریکایی صلح "ای پی اِن" (Americans for Peace Now) پیش‌تر در نامه‌ای اعضای کنگره آمریکا را به اصلاح قطعنامه ترغیب کرده و خواسته بود در قطعنامه به صراحت ذکر شود که اجازه اِعمال زور را به کسی نمی‌دهد و عبارت "دستیابی به تسلیحات" نیز در آن جایگزین "دستیابی به قابلیت‌های هسته‌ای" شود.

سازمان "ای پی اِن" این بحث را مطرح کرده است که در واژه "قابلیت" آن‌قدر ابهام وجود دارد که نمی‌توان بر اساس آن "خط قرمزی" را برای اقدام نظامی در نظر گرفت.

این در حالی است که "خط قرمز" از نظر اسرائیل، قابلیت هسته‌ای است و دولت بنیامین نتانیاهو، رئیس جمهور این کشور خواستار همین برخورد از سوی دولت اوباماست.

به گزارش روزنامه The Hill، جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه نیز روز دوشنبه دولت‌های آمریکا و اسرائیل را به هماهنگی دیدگاه‌هایشان در مورد مسائلی که حمله نظامی به ایران را الزامی می‌سازد، تشویق کرد.

 

Share