Share

صدراعظم آلمان پس از امضای پیمان راهبری بلندمدت این کشور با افغانستان‌،‌ اعلام کرد که آلمان پس از خروج نظامیان بین‌المللی سالانه ۱۹۰ میلیون دلار به افغانستان کمک خواهد کرد.

این توافقنامه که چارچوب همکاری میان دو کشور را پس از خروج نظامیان خارجی در سال ۱۳۹۳ خورشیدی (۲۰۱۴ میلادی) را مشخص می‌کند،‌ روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه از سوی آنگلا مرکل و حامد کرزی به‌امضا رسید.

آنگلا مرکل گفت که امضای این سند و همچنین کمک مالی آلمان نشان می‌دهد که پشتیبانی آلمان از افغانستان تنها در حرف نیست.

او افزود: "سرنوشت افغانستان به قلب ما نزدیک است."

آلمان حدود پنج هزار نظامی در افغانستان دارد که در چارچوب آیساف یا نیروهای بین‌المللی کمک به تأمین امنیت افغانستان در شمال این کشور حضور دارند.

تاکنون ۵۳ نظامی آلمانی از زمان آغاز نبرد با القاعده و طالبان در افغانستان کشته شده‌اند.

توافقنامه همکاری‌های استراتژیک با آلمان در برگیرنده همکاری‌های سیاسی،‌ امنیتی، اقتصادی،‌ آموزشی،‌ علمی، فرهنگی و هوانوردی می‌شود که پس از امضای آن به مدت ۱۰ سال ادامه خواهد داشت

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز گفت افغانستان امیدوار است با این تعهدات در زمینه آموزش نیروهای امنیتی خود اقدام کند و از آن در راستای بهبود وضعیت و تقویت این کشور استفاده کند.

وی با بیان هزینه چهار میلیارد دلاری نیروهای امنیتی افغانستان گفت که این کشور تنها می‌تواند ۵۰۰ میلیون دلار از مصارف این نیروها را با استفاده از منابع داخلی تأمین کند و از همین رو به کمک‌های بین‌المللی نیاز دارد.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار اطلاعیه خبری،‌ جزئیات این پیمان را منتشر کرد.

بر پایه این اطلاعیه،‌ توافقنامه همکاری‌های استراتژیک با آلمان در برگیرنده همکاری‌های سیاسی،‌ امنیتی، اقتصادی،‌ آموزشی،‌ علمی، فرهنگی و هوانوردی می‌شود که پس از امضای آن به مدت ۱۰ سال ادامه خواهد داشت.

با نزدیک شدن زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان،‌ تلاش‌های این کشور در زمینه امضای پیمان‌های راهبردی با شماری از قدرت‌های جهانی افزایش یافته است.

افغانستان افزون بر این هم‌اکنون با کشورهای هندوستان،‌ ایتالیا،‌ فرانسه و بریتانیا و آمریکا نیز پیمان استراتژیک بلندمدت امضا کرده است.

حامد کرزی پس از پایان این سفر،‌ به‌منظور شرکت در نشست ناتو رهسپار شیکاگو می‌شود.

قرار است نشست ناتو در شیکاگو که یکی از محورهای اصلی آن موضوع افغانستان است تا چهار روز دیگر برگزار شود.

 

Share