Share

سلام فیاض، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین حدود نیمی از اعضای کابینه خود را تغییر داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، در جریان این تغییرات که روز چهارشنبه، ۲۷ اردیبهشت (۱۶ ماه مه) رخ داد، ۱۱ وزیر جایگزین وزرای قبلی شدند و سپس کابینه جدید در برابر رئیس تشکیلات خودگران فلسطین سوگند یاد کرد.

تحلیلگران می‌گویند این تغییرات نشان می‌دهد که دوپارگی فلسطین همچنان ادامه خواهد داشت.

در ماه فوریه سال جاری میلادی، رهبران جنبش‌ فتح و حماس برای اتحاد با یکدیگر و پایان دادن به دوپارگی فلسطین به توافق رسیدند.

از پنج سال قبل تاکنون فلسطین دو دولت دارد که یکی از آن‌ها در کرانه باختری مستقر است و سلام فیاض نخست‌وزیری آن را برعهده دارد و دیگری بر نوار غزه مسلط است و جنبش شبه نظامی اسلام‌گرای حماس آن را اداره می‌کند.

اختلافات دنباله‌دار میان فتح و حماس و اختلافات درون‌گروهی باعث شده ‌است که اجرای توافقنامه این دو مدام به تعویق بیفتد

بر اساس این توافقنامه، محمود عباس ریاست دولت موقت را در آستانه انتخابات مجلس و انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین عهده‌دار می‌شد.

با این وجود اختلافات دنباله‌دار میان این دو گروه سیاسی و اختلافات درون‌گروهی باعث شده ‌است که اجرای این توافقنامه مدام به تعویق بیفتد.

تغییرات روز گذشته در کابینه سلام فیاض نیز در این راستا ارزیابی می‌شود و تحلیلگران می‌گویند عباس و فیاض با این کار آشکارا پیام دادند که دوپارگی فلسطین به احتمال زیاد برای مدتی دیگر دوام خواهد داشت.

رویترز به نقل از خبرگزاری فلسطینی وفا نوشته ‌است که محمود عباس روز گذشته (چهارشنبه) به اعضای کابینه جدید گفت، اولویت آن‌ها باید برگزاری انتخابات شهرداری‌ها باشد که بارها به تأخیر افتاده ‌است.

این انتخابات به احتمال زیاد تنها در کرانه باختری برگزار خواهد شد و از این رو نشانه‌ای دیگر از نزدیک نبودن زمان اجرای توافقنامه فتح و حماس تلقی می‌شود.

محمود عباس و رهبران حماس ایدئولوژی‌های متفاوتی دارند. عباس به توافق با اسرائیل فکر می‌کند، اما حماس آن را قبول ندارد و می‌گوید که گفت‌وگو با اسرائیل وقت تلف کردن است.

تلاش برای نزدیکی این دو گروه بارها شکست خورده ‌است، اما توافق‌‌ آن‌ها با یکدیگر در فوریه سال جاری باعث زنده شدن امیدها نسبت به مصالحه و ایجاد آشتی میان این دو شد.
 

Share