Share

دو تن ایرانیان ربوده‌شده توسط نیروهای مخالف حکومت سوریه با کمک ترکیه روز گذشته آزاد و امروز صبح وارد خاک ایران شدند.

به گزارش منابع خبری ایران، احد سهرابی کرت‌آباد و مجید قنبری رونی، دو تن از هفت "مهندس ایرانی" که آذرماه سال گذشته توسط نیروهای مخالف حکومت بشار اسد در سوریه ربوده شده بودند، آزاد شدند.

این دو نفر شب گذشته به‌ مقامات ایران در ترکیه تحویل داده شدند و بامداد امروز پنج‌شنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه از طریق استانبول وارد تهران شدند.

این دو ایرانی پس از تحویل به مقامات امنیتی و پلیس ترکیه در آنکارا، روز گذشته در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار گرفتند و زمینه بازگشت آنان به تهران فراهم شد.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز خرسندی از آزادی این دو ایرانی ابراز امیدواری کرد، با تداوم تلاش‌ها و پی‌گیری‌ها زمینه آزادی هرچه سریع‌تر دیگر ایرانیانی که در سوریه ربوده شده‌اند فراهم شود.

رامین مهمان‌پرست از تلاش‌ها و نقش دولت ترکیه در این‌باره تشکر کرد.

به نظر می‌رسد پشتیبانی ایران و ترکیه از دو جبهه مخالف در سوریه موجب تبادل اطلاعات و در نتیجه آزادی ربوده‌شدگان و دستگیرشدگان ایرانی و ترکیه‌ای شده است

روز شنبه، ۲۳ اردیبهشت (۱۲ ماه مه) نیز حمید کوزکان و آدام اوزکوز، دو روزنامه‌نگار ترکیه‌ای که دو ماه پیش به‌هنگام تهیه گزارش از قیام مردم سوریه ربوده شده بودند، با کمک ایران آزاد شدند.

ترکیه به‌دنبال سرکوب قیام مردم سوریه توسط حکومت این کشور روابط خود را با سوریه قطع کرده و از مخالفان حکومت بشار اسد پشتیبانی می‌کند، در حالی که جمهوری اسلامی ایران و حکومت سوریه نزدیک‌ترین متحد در منطقه به‌شمار می‌روند.

به نظر می‌رسد پشتیبانی ایران و ترکیه از دو جبهه مخالف در سوریه موجب تبادل اطلاعات و در نتیجه آزادی ربوده‌شدگان و دستگیرشدگان ایرانی و ترکیه‌ای شده است.

پس از ربوده شدن هفت ایرانی در آذرماه و دی‌ماه سال گذشته، سخنگوی سازمان مردمی انقلاب سوریه آن‌ها را "کارشناس کامپیوتر و در خدمت نیروهای امنیتی دولت بشار اسد" معرفی کرد اما خانواده‌های آن‌ها هرگونه انتساب آنان به نیروهای نظامی و امنیتی را رد کرده و آنان را فارغ از جهت‌گیری‌های سیاسی دانستند.

در همان زمان، گردان فاروق ارتش آزاد سوریه، شاخه مسلح مخالفان دولت این کشور ویدئویی را بر روی اینترنت منتشر کردند که در آن پنج ایرانی سیاه‌پوش رو به دوربین از انتسابشان به "نیروهای مسلح انقلاب اسلامی ایران" سخن گفتند و از آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی خواستند دستور بازگشت همه نیروهای مسلح ایرانی که "به سرکوب مردم سوریه می‌پردازند" را صادر کند تا آن‌ها آزاد شده و نزد خانواده‌هایشان برگردند.

مخالفان حکومت سوریه و کشورهای غربی جمهوری اسلامی ایران را متهم به دخالت در سرکوب اعتراضات مردم سوریه می‌کنند اما جمهوری اسلامی ضمن اعلام پشتیبانی از حکومت سوریه این موضوع را رد می‌کند.
 

 

Share