Share

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه وعده داد سربازان مزدور خارجی را که نیروهای سوریه دستگیر کرده‌اند، نشان خواهد داد و دولت‌های غربی را متهم کرد که نسبت به خشونت‌های دشمنان او بی‌توجه هستند و به آن اعتراض نمی‌کنند.

به گزارش گاردین، اسد در نخستین مصاحبه خود در این چند ماه اخیر، شب گذشته، ۲۷ اردیبهشت (۱۶ ماه مه) در مقابل دوربین تلویزیون دولتی روسیه حاضر شد و گفت، مخالفان حکومت در جریان انتخابات پارلمانی اخیر سوریه و تحریم آن ثابت کردند که چقدر بی‌تأثیرند.

او اظهار داشت: "چطور می‌توانید از تحریم مردمی صحبت کنید که خود را نماینده آنان می‌نامید؟ من فکر نمی‌کنم که آن‌ها [مخالفان] هیچ وزن و اهمیتی در سوریه داشته باشند."

در همین حال مخالفان حکومت سوریه می‌گویند که تنها در روز گذشته (چهارشنبه) ۳۰ تن در سراسر کشور کشته شده‌اند.

کمیته‌‌های محلی هماهنگ‌کننده اعتراضات ‌در سوریه گزارش دادند که در این روز ۲۱ تن در شهر حمص، چهار تن در درعا، دو تن در دمشق، دو تن در ادلب و یک تن نیز در دیرالزور کشته شدند.

در مجموع گفته می‌شود که در این ۱۵ ماه اعتراضات علیه حکومت حدود ۱۰ هزار تن کشته شده‌اند.

آمریکا و دیگر دولت‌های غربی حضور القاعده یا یک گروه جهادی در سوریه را تأیید می‌کنند اما معتقدند دولت سوریه ابعاد نفوذ این نیروها را در کشور خود بزرگ جلوه می‌دهد

اسد همچنین گفت برخی کشورها در ناآرامی‌های سوریه نقش دارند و به آن‌ها هشدار داد، اگرچه اسم این کشورها را نبرد، اما به نظر می‌رسد که منظور او عربستان سعودی و قطر باشند که خواستار مسلح کردن شورشیان در سوریه شده‌اند.

او اظهار داشت: "برای رهبران این کشورها آشکار می‌شود که آن‌چه [در سوریه] رخ می‌دهد، «بهار» نیست، بلکه هرج‌ومرج است. اگر شما بذر هرج‌ومرج در سوریه بکارید، شاید دامن خودتان را هم بگیرد و آن‌ها به‌خوبی این مسئله را درک می‌کنند."

حکومت سوریه از آغاز قیام مردم این کشور ادعا کرده ‌است که با گروه‌های تروریستی مسلح مبارزه می‌کند و نه گروه‌هایی صلح‌طلب. قیام مردم سوریه نیز اگرچه در آغاز شکلی مسالمت‌آمیز داشت، اما در ماه‌های اخیر مسلحانه و خشونت‌آمیز شده ‌است.

بشار اسد در ادامه مصاحبه خود از گروه‌های افراطی مذهبی و اعضای القاعده نام برد که در خارج از سوریه هستند، اما در حوادث این کشور ایفای نقش می‌کنند. او گفت: "مزدوران خارجی به این‌جا آمده‌اند که برخی از آن‌ها را دستگیر کرده‌ایم و می‌خواهیم آن‌ها را به جهانیان نشان دهیم."

دولت سوریه پیش از این فهرستی از ۱۲ تروریست خارجی منتشر کرده بود که در سوریه کشته شده‌اند. سه تن از آن‌ها شهروندان فرانسه، بریتانیا و بلژیک هستند.

ایالات متحده آمریکا و دیگر دولت‌های غربی حضور القاعده یا یک گروه جهادی را در این کشور تأیید می‌کنند. ایمن الظواهری، رهبر القاعده از همه مسلمانان مؤمن خواسته ‌است که با رژیم "سرطانی اسد" مبارزه کنند.

به‌تازگی چندین تونسی در سوریه کشته شده‌اند و گفته می‌شود مبارزان اسلام‌گرای لیبیایی از طریق ترکیه وارد استان ادلب سوریه شده‌اند. برخی دیگر از مبارزان نیز از کشورهای همسایه لبنان و عراق به سوریه رفته‌اند، اما آن‌ها کم‌شمارند و به شکل فردی اقدام به این کار کرده‌اند.

با این حال به‌نظر می‌رسد که بشار اسد از روی قصد این مسئله را بسیار بزرگ‌تر از آن‌چه هست جلوه می‌دهد، چنان‌چه یک دیپلمات غربی در این‌باره می‌گوید: "دولت سوریه تلاش می‌کند ابعاد نفوذ مبارزان خارجی در کشور خود را بزرگ جلوه دهد، اما مشکلات امنیتی سوریه ریشه در خود این کشور دارد و نه در خارج."

 

Share