Share

امید محدث، مدیرکل دفتر هماهنگی و نظارت بر امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در مورد آینده رواج ازدواج سفید در ایران ابراز نگرانی کرد و گفت: «بر اساس پژوهش صورت گرفته درخصوص ازدواج سفید، در آینده نزدیک ایران با معضل هویت کودکانی که از این روابط به دنیا می آیند، روبرو خواهد شد.»

هیچ آمار دقیقی از ازدواج سفید در ایران وجود ندارد

ازدواج سفید در ایران به زندگی مشترک یک زوج زیر با توافق دونفره گفته می‌شود که  بدون گذراندن مراحل شرعی و قانونی ازدواج و ثبت آن صورت می‌گیرد. به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) امید محدث روز شنبه، ۱۸ اسفند خواستار بررسی و ریشه‌یابی عوامل ظهور ازدواج سفید در ایران شد و گفت ازدواج سفید در آینده تبعات زیانباری برای کشور خواهد داشت. او از اداره‌های ورزش و جوانان استان‌ها، سازمان بهزیستی و وزارت ورزش خواست در این مورد و همچنین برای گسترش آموزش‌های قبل، حین و بعد از ازدواج برای کاهش طلاق در کشور اقدام کنند.  به گفته او بررسی این مساله در ستاد ملی امور جوانان آغاز شده و مکاتباتی نیز با شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای اجتماعی کشور صورت گرفته است.

مسئولان جمهوری اسلامی بارها از این پدیده تحت عنوانینی چون«توطئه دشمنان» و«نوع جدیدی از آسیب اجتماعی با پیامدهای خطرناک» یاد کرده‌اند.

پیش‌تر هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه قضاییه، از نام ازدواج سفید گفته بود برای این «امر نامبارک» که «نه ازدواج است و نه سفید» باید از عبارت «هم‌باشی سیاه»استفاده شود.

در یکی از آخرین اظهارات در این مورد نیز، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ازدواج سفید را «پدیده‌ای زشت» خواند و گفت: «جریان سرمایه‌داری بین‌المللی و صهیونیستی» می‌خواهد با «ازدواج‌های دیرهنگام و سخت، فرزندآوری کم و ترویج پدیده‌های زشتی همچون ازدواج‌های سفید که سیاه‌ترین ازدواج است، به‌همراه تلاش برای از بین بردن حیا و عفت» بنیان خانواده در جهان را نابود کند.

یکی از نگرانی‌های مسئولان جمهوری اسلامی به اثرات ازدواج سفید بر میزان باروری باز می‌گردد که به‌گفته معاون فنی دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت «در ازدواج سفید به دلیل اجتناب زوجین از فرزند­دار شدن؛ سن مناسب باروری نیز از دست می­‌رود و بسته به مدتی که این روند ادامه پیدا کند افراد با مشکلات بیشتری مواجه می‌شوند».

سیاست نفی و خودداری از پذیرش این پدیده اجتماعی از ابتدای ظهور آن در سال‌های گذشته و خلا قانونی در مورد آن، اکنون معضل هویت کودکان حاصل از این ازدواج را به نگرانی‌های پیشین مسئولان اضافه کرده است.

در همین زمینه:

ازدواج سفید – یک بحث نظری

Share