Share

پالایشگاه نفت و گاز پیروزی در شهرستان شاهرود که یک پالایشگاه کاملاً خصوصی است و فروردین ۹۵ آغاز به کار کرده بود، تعطیل شد. ۶۸۰ نفر نیروی شاغل این پالایشگاه بیکار شدند. چهار روز پیش از تعطیلی پالایشگاه پیروزی، سردار پاسدار، محمد علی مطیعی معاون انرژی سازمان پدافند غیر عامل ایران از تأسیسات این پالایشگاه دیدن‌ کرده بود.

پالایشگاه «پیروزی» شاهرود تعطیل شد

سه‌شنبه ۲۱ اسفند خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران گزارش داد که پالایشگاه پیروزی شاهرود با ۶۸۰ نیروی شاغل ظاهراً به دلیل «عدم دریافت خوراک» تعطیل شد. مواد اولیه این واحد تولیدی، نفت خام و میعانات گازی است و خوراک ۱۳هزار بشکه‌ای روزانه آن را شرکت نفت تأمین می‌‌کرد. در این واحد تولیدی که در جاده شاهرود – دامغان در جوار نیروگاه سیکل ترکیبی شهید بسطامی قرار دارد، تا پیش از این روزانه ۳۰۰ هزار لیتر میعانات گازی به ۶۰ درصد بنزین و ۴۰ درصد گازوئیل تبدیل می‌شد.

۱۶ مهر سال جاری پالایشگاه نفت و گاز شاهرود دچار حریق شد. ۲۰ میلیارد تومان به پالایشگاه خسارت وارد شد و چهار کارگر هم در حریق سوختند. این حادثه فقط یکی از آتش‌سوزی‌های پی در پی در نیمه اول سال ۹۷ بود. خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده بود که احتمالاً به دلیل هک شدن سیستم‌های پتروشیمی و خرابکاری‌های نرم‌افزاری این آتش‌سوزی‌های پیاپی در پالایشگاه‌های ایران اتفاق افتاده است. غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل اعلام کرده بود که «لایه‌های ایمنی، امنیتی و دفاعی» در مناطق نفتی، از جمله در پالایشگاه ماهشهر ایجاد خواهد شد.

به گزارش شانا ضعف و کاستی در رعایت و تأمین حداقل‌های تجهیزات ایمنی در پالایشگاه پیروزی شاهرود در روزی که این پالایشگاه دچار حریق شد به خوبی مشهود بوده است.

۱۷ اسفند معاون انرژی سازمان پدافند غیر عامل ایران از تأسیسات پالایشگاه ماهشهر دیدن‌ کرده بود. کارشناسانی از فرمانداری و اداره صنعت، معدن و تجارت شاهرود هم سردار پاسدار، محمد علی مطیعی را در این دیدار همراهی کرده بودند. خبرگزاری‌های داخلی گزارش داده بودند که در این دیدار، مطیعی گزارشی از تمهیدات لازم و «الزامات پدافندی» به مسئولان پالایشگاه ارائه داده بود. چهار روز بعد خبر رسید که پالایشگاه ماهشهر تعطیل شده است.

روزانه ۱۵۰ تانکر از خلیج فارس، نفت مورد نیاز پالایشگاه ماهشهر را تأمین می‌کردند.

پالایشگاه نفت و گاز پیروزی شهرستان شاهرود در فروردین ۹۵ با اعتباری معادل ۲۰۰ میلیارد تومان به بخش خصوصی با قرائت پیام رئیس جمهوری اسلامی از طریق ویدئو کنفرانس و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت مورد بهره برداری قرار گرفت.

در سال ۹۵، چند ماه بعد از افتتاح پالایشگاه شاهرود، سازمان خصوصی‌سازی، پالایشگاه نفت کرمانشاه را هم به قیمت ۱۸۰ میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار کرد. گروهی از نمایندگان مجلس به این واگذاری اعتراض کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

حراج پالایشگاه کرمانشاه: هر مترمربع ۵۰ هزار تومان

Share