Share

بهرام بیضایی، کارگردان و پژوهشگر مطرح تئاتر و سینمای ایران به‌زودی نمایش تازه خود را با حضور مژده شمسایی و محسن نامجو در آمریکا روی صحنه می‌برد.

تارنمای نمایشگر امروز جمعه ۲۹ اردیبهشت‌ماه گزارش داد نمایش تازه بهرام بیضایی "جانا و بلا دور" نام دارد و با استفاده از تکنیک "سایه‌بازی" اجرا خواهد شد.

بنا به این گزارش بیضایی در نمایش تازه خود بار دیگر به سنت‌های نمایشی ایران و استفاده از مضامین اسطوره‌ای که به تعبیری سبک وی تلقی می‌شود، بازمی‌گردد.

در این نمایش از شعر، موسیقی، عروسک و مضامین اسطوره‌ای استفاده شده است.

"جانا و بلا دور" از ستیز و پیکار میان چهار عنصر آب، باد، خاک و آتش روایت می‌کند که در نهایت به آفرینش جهانی تازه منتهی می‌شود.

حضور محسن نامجو، خوانند و نوازنده مشهور ایرانی در این نمایش از نکات ویژه آن به‌شمار می‌رود.

"جانا و بلا دور" برای نخستین بار به‌زبان فارسی (به‌همراه بالانویس انگلیسی) از ۲۷ تا ۳۰ ژوئن (هفتم تا دهم تیرماه) در سالن Cubberley Community Center در کالیفرنیا روی صحنه می‌رود

محسن نامجو به‌همراه مژده شمسایی، همسر بیضایی، روایت داستان نمایش و زندگی بخشیدن به دنیای سایه‌ها را با شعر و موسیقی بر عهده خواهد داشت.

"جانا و بلا دور" برای نخستین بار به‌زبان فارسی (به‌همراه بالانویس انگلیسی) از ۲۷ تا ۳۰ ژوئن (هفتم تا دهم تیرماه) در سالن Cubberley Community Center در کالیفرنیا روی صحنه می‌رود و پیش‌فروش بلیت‌های نمایش از هم‌اکنون آغاز شده است.

بهرام بیضایی مدتی است که به‌دعوت دانشگاه استنفورد برای تدریس در زمینه سینما و تئاتر ایران در آمریکا اقامت دارد.

وی اسفندماه سال گذشته در دانشگاه استنفورد هنگام دریافت جایزه ادبی بیتا گفت: امروز ۳۰۰ سال دارم. نیم قرن نوشته‌ام، نیم قرن در کار نمایش بوده‌ام، نیم قرن در کار سینما از قلم‌زدن تا ساختن، نیم قرن در کار ریشه‌یابی و پژوهش و یک قرن پشت درهای بسته در انتظار یا شنوده یک طرفه گفت‌وگوهای پرسش و تهدید. آری کسانی هستند که بیش از سال‌های تقویمی عمرشان زندگی می‌کنند."

تازه‌ترین اثر پژوهشی بهرام بیضایی با نام "هزار افسان کجاست؟" به‌تازگی از سوی انتشارات روشنگران و مطالعات زنان به بازار کتاب راه یافته است.

 

Share