Share

سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنیت ملی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران دولت را مسئول مشکلات کنونی کشور دانست. بحث بر سر پذیرش معاهده پالرمو و از سرگیری تجارت با اروپاست که مجمع تشخیص مصلحت تصمیم‌گیری درباره آن را به سال آینده موکول کرده است.

سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنیت ملی

سعید جلیلی در بیانیه‌ای که بعد از شکست در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ منتشر کرد ایده تشکیل دولت در سایه را مطرح کرد. بعد از انتخابات سال ۹۶ هم او یک بار دیگر این پیشنهاد را با ابراهیم رئیسی، نامزد اصول‌گرایان در میان گذاشت. محمد شریعتمداری رییس کارزار انتخاباتی حسن روحانی در این‌باره گفته بود همه جنبش‌های سیاسی باید یاد بگیرند یک دوره‌ای را در سایه بنشنید. این ایده موفق نخواهد بود اما دست‌کم آنها نشان دادند که یاد گرفته‌اند در سایه بنشیند. اکنون ظاهراً تحریم ایران، صدور بیانیه «گام دوم انقلاب» خامنه‌ای و بحران اقتصادی کنونی زمینه بیرون آمدن دولت در سایه از سایه‌نشینی را فراهم آورده است. جلیلی در سخنانی که پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران ایراد کرد، گفت:

«ما از دولت خواسته‌ایم بیان کند مشکلات اقتصادی کشور چه میزان به دستگاه‌های اجرایی و مدیریت داخلی و چه میزان به تحریم‌ها و چه میزان به فلان کنوانسیون ربط دارد. اینکه اکثر صاحب‌نظران می‌گویند ۸۰ درصد از مشکلات کشور ناشی از سوءمدیریت‌ها است یک نوع راه حل در برابر ما می‌گذارد. اینکه برخی مشکلات دیگر به تحریم‌های ثانویه آمریکا مربوط است یک راه حل دیگر می‌خواهد. اگر این تحلیل غلط ارائه شود آن موقع در ارائه راه حل مشکل ایجاد می‌شود.»

ششمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری ۲۲ اسفند با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد انقلاب ایران وارد مرحله دومی شده و در این مرحله هم اسرائیل همچنان مسأله ایران و جهان اسلام است. خبرگان با تکیه بر بحران اقتصادی کنونی، درونگرایی اقتصادی را تجویز کرد و پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو را «خطای استراتژیک» دانست. یکی از شرایطی که اتحادیه اروپا برای اجرایی کردن کانال مالی تجارت با ایران تعیین کرده پیوستن ایران به FAFT است. گروه ویژه اقدام مالی چهار ماه به ایران فرصت داده. محمدحسین صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که ۷۰ درصد اعضای مجمع با پیوستن ایران به معاهده پالرمو مخالف‌اند. سخنان سعید جلیلی در جهت توجیه بیانیه خبرگان رهبری است. جلیلی گفت:

« می‌گویند یک راه این است که ببینیم طرف مقابل چه می‌خواهد؟ می‌گویند بهانه بیشتر به آنها داده نشود. سؤال این است آیا بهانه ندادن می‌تواند مشکلات را حل کند؟ آمریکا از برجام خارج شد اروپایی که ادعای طرفداری از حقوق بین‌الملل را داشت تا همین امروز حتی حاضر نیست بگوید رفتار آمریکا نقض برجام است. حداکثر کاری که می‌کند این است که ابراز تأسف می‌کند. معطل رفتار استکباری نشویم.»

راهکاری که جلیلی پیشنهاد داد هم این است:

«با تکیه بر مدیریت داخلی می‌شود از نفت به خودکفایی پتروشیمی و بنزین رسید و از این طریق به قطب صنعتی منطقه تبدیل شد.»

تکرار آنچه که در دولت‌های محمود احمدی‌نژاد، قبل از برجام اتفاق افتاد.

پیش از این تحولات طلبه‌های مخالف دولت در قم دست به یک تجمع اعتراضی زده بودند و  با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بودند که برای جلوگیری از تصویب FAFT در کاروانی کفن‌پوش عازم تهران می‌شوند با این هدف که اجازه ندهند به «امام خامنه‌ای» جام زهر را بنوشانند. رهبر جمهوری اسلامی روز گذشته در دیدار با اعضای خبرگان رهبری از مسئولان خواسته بود که همدیگر را به همراهی با دشمن متهم نکنند و «به جان هم نیفتند».

  بیشتر بخوانید:

خامنه‌ای: یکدیگر را به همراهی با دشمن متهم نکنید

Share