Share

به گواه بسیاری از صاحبنظران ۱۳۹۷ یکی از پر فراز و نشیب‌ترین سال‌های یک دهه اخیر در ایران بود. ایرانیان با مشکلات متعدد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مواجه بودند. در این سال شاهد اعتراضات و تجمع‌های مختلف کارگری و صنفی بودیم. آلبوم پیش رو بخشی از مهم‌ترین رویدادهای ۹۷ را روایت می‌کند.

عزت‌الله انتظامی، بازیگر برجسته سینما و تئاتر ایران صبح جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ در ۹۴ سالگی در بیمارستان باهنر تهران چشم جهان ما فروبست. این بازیگر کهنه‌کار در سینمای ایران «آقای بازیگر» لقب گرفته بود.
حمله شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز یکی از مرگبارترین حملات تروریستی در سال‌های اخیر بوده است. در این حمله ۲۶ نفر کشته و ۶۱ نفر مجروح شدند.
سقوط هواپیمای بوئیگ ۷۰۷ در منطقه صفادشت کرج که از ۱۶ سرنشین این پرواز تنها مهندس پرواز زنده از داخل هواپیما خارج شد. این هواپیما حامل «گوشت» برای کمک به طرح مردمیاری از مبدا بیشکک کشور قزقیزستان بود.
اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در آبانماه ۱۳۹۷ در اعتراضات کارگری هفت تپه بازداشت شده بودند و بعد از آزادی اعلام کردند که توسط وزارت اطلاعات و نیروهای امنیتی شکنجه شده اند. این دو در روز ۳۰ دی ماه در شهر اهواز به شکلی خشونت‌آمیز به دست ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شدند.
اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات تهران ۱۲ ظهر سه شنبه چهارم دی ۱۳۹۷ واژگون شد و با پایه بتنی تأسیسات آب برخورد کرد. بر اثر این حادثه ۱۰ تن کشته شدند؛ راننده اتوبوس، هشت دانشجو و پدر یکی از آنها که برای شرکت در جلسه دفاع پایان‌نامه دخترش به دانشگاه رفته بود. ۲۷ دانشجوی دیگر نیز مجروح شدند.
سحرگاه چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ حکم وحید مظلومین (معروف به سلطان سکه) فرزند حبیب‌الله و محمد اسماعیل قاسمی فرزند غلامعلی (معروف به محمد سالم) که به اتهام «افساد فی‌الارض» از طریق تشکیل شبکه فساد اخلال در نظام اقتصادی و ارزی و پولی ایران با انجام معاملات غیرقانونی و غیرمجاز و قاچاق عمده و کلان ارز و سکه به اعدام محکوم شده بودند، اجرا شد.
حکم صادر شده برای نسرین ستوده، وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر‌ در زندان به او ابلاغ شد: ۳۸ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق برای دو پرونده باز.
اعتصاب سراسری معلمان در سال ۱۳۹۷در سه دوره انجام شد.آنها در محل کار خود تحصن کردند و خواستار تأمین اعتبار مناسب و اختصاص بودجه مورد نیاز به آموزش و پرورش شدند. تحقق آموزش رایگان، همسان‌سازی حقوق معلمان بازنشسته، تأمین بیمه درمانی و تأمین اجتماعی مناسب و رایگان برای معلمان شاغل و بازنشسته از دیگر خواسته‌های آنان بود.
در پی تلاش آمریکا برای خروج از برجام، ایالات متحده در روز ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ رسماً از برجام خارج شد.
محمد جواد ظریف استعفای خود را در اینستاگرام اعلام کرد و پس از رد استعفایش از سوی حسن روحانی با پستی در اینستاگرام از حمایت‌ها تشکر کرد.
جلسه محاکمه فعالان محیط زیستی ایران صبح چهارشنبه ۱۰ بهمن به صورت غیرعلنی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. این ۸ فعال محیط زیست به «جاسوسی از مراکز نظامی کشور» و «افساد فی‌الارض» متهم شده‌اند. تنها وکلای تعیینی اجازه حضور در این دادگاه را پیدا کردند.
Share