Share

مایک پمپئو و بنیامین نتانیاهو پس از دیدار در بیت‌المقدس (اورشلیم) بر «تهدیدات ایران» تأکید کردند و از همکاری نزدیک آمریکا و اسرائیل علیه این تهدیدات سخن گفتند.

دیدار مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا (چپ) و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در بیت‌المقدس (اورشلیم)

دیدار مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا (چپ) و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در بیت‌المقدس (اورشلیم)

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا که به خاورمیانه سفر کرده است، پس از دیدار از کویت، چهارشنبه ۲۹ اسفند / ۲۰ مارس به اسرائیل رفت و در بیت‌المقدس (اورشلیم) با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور مذاکره کرد. این دو، شامگاه چهارشنبه در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند.

پمپئو در این نشست خبری سفر خود به خاورمیانه را بخشی از برنامه ایجاد ائتلاف علیه ایران در خاورمیانه  عنوان کرد و رهبران ایران را به «نفرت‌پراکنی»، «حمایت از تروریسم» و «تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای» متهم کرد. او گفت رهبران ایران «می‌گویند نابودی کامل اسرائیل، اولویت اصلی و نخست آن‌هاست.»

پمپئو افزود: «ما به حفظ امنیت اسرائیل متعهد هستیم و از حق این کشور در دفاع از خود پشتیبانی می‌کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا سفر جدید خود به خاورمیانه را شامگاه سه‌شنبه ۲۸ اسفند / ۱۹ مارس آغاز کرد و صبح چهارشنبه ۲۹ اسفند / ۲۰ مارس با صباح احمد جابر الصباح، امیر کویت و شیخ صباح خالد احمد الصباح، وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

او در کویت نیز اتحاد استراتژیک در خاورمیانه را مورد توجه قرار داد، نوعی ناتوی عربی که واشنگتن خواستار ایجاد آن علیه تهران است.

ایده‌ی ایجاد ناتوی عربی از حدود پنج سال پیش از سوی عربستان سعودی برای مقابله با ایران مطرح شد و در مرداد سال جاری دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که برای مقابله با تهدیدات جمهوری اسلامی در خاورمیانه در پی تشکیل یک ائتلاف نظامی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و مصر و اردن است. این ائتلاف موسوم به ائتلاف راهبردی خاورمیانه «مسا» یا ناتوی عربی رزمایش مشترکی نیز در آبان‌ماه گذشته (نوامبر سال گذشته میلادی) برگزار کرد.

پمپئو در کویت خواهان حل اختلاف‌های کشورهای عربی به‌منظور همکاری مشترک با «تهدیدات ایران» شد.

بنیامین نتانیاهو در نشست خبری مشترک با پمپئو «فشار» دولت ترامپ علیه تهران را «کارساز» خواند و گفت: «ما باید در هماهنگی نزدیک برای دفع تجاوز ایران در منطقه و جهان همکاری کنیم.»

او با تقدیر از «پشتیبانی قاطع» آمریکا از اسرائیل در مقابل تهدیدات ایران، افزود: «ائتلاف ما در سال‌های اخیر هیچ‌گاه چنین قوی نبوده است و ما باید آن را بیشتر تقویت کنیم.»

نتانیاهو با اشاره به حضور ایران در سوریه گفت: «هر زمان که نیاز باشد، به‌شکل نظامی با دخالت ایران در سوریه مقابله می‌کنیم.»

مایک پمپئو پس از دیدار از اسرائیل به لبنان خواهد رفت و در آن‌جا با سعد حریری، نخست‌وزیر این کشور دیدار خواهد کرد. سعد حریری از متحدان آمریکا به‌شمار می‌رود که در کابینه خود وزیرانی از گروه حزب‌الله دارد که آمریکا آن را «تروریست» می‌شناسد.

بیشتر بخوانید:

پمپئو: اختلاف میان کشورهای عربی مانع از مقابله با ایران می‌شود

Share