Share

در پی تعطیلی صدها کوره آجرپزی در استان کرمانشاه، بیش از پنج هزار کارگر بیکار شده‌اند.

به گزارش تارنمای کرمانشاه‌پست،هزاران کارگر کوره‌های آجرپزی استان کرمانشاه و به‌ویژه شهرستان کنگاور بیکار شده‌اند.

بنا به این گزارش بیکاری بیش از پنج هزار کارگر در نتیجه تعطیلی صدها کوره آجرپزی سنتی طی دو سال اخیر در این استان است.

کوره‌داران و کارگران بیکارشده، آغاز طرح هدفمندسازی یارانه‌ها و افزایش قیمت سوخت را عامل اصلی این وضعیت می‌دانند.

بنابراین گزارش یارانه سوخت به کوره‌های سنتی تعلق نمی گیرد و موج بیکاری روستاهای گودین، شورچه، قارلق، کوچه، طاهرآباد، حسین‌آباد و … را فراگرفته است.

کرمانشاه‌پست نوشته است این در حالی است که هر کوره آجرپزی ده‌ها شغل ایجاد کرده بود و اهمیت اشتغال توسط این کوره‌ها آن‌جاست که از سایر استان‌ها از جمله کردستان، خرم‌آباد و شهرستان‌های تابعه برای یافتن شغل راهی این مناطق می‌شدند.

مهاجرت در میان بیکاران منطقه به‌شدت افزایش یافته است و برخی حتی تا جنوب کشور رفته‌اند تا شاید در بندرعباس یا جایی دیگر نانی به‌دست آورند

به‌گفته اهالی منطقه، مسئولان به این مناطق مراجعه نمی‌کنند در حالی که برخی کارگران دچار مشکلات جسمی شده‌اند.

کارگران بیکارشده و کوره‌داران بارها به فرمانداری و استانداری نامه‌نگاری کرده‌اند تا مشکل هزاران بیکار و تعطیلی صدها کوره آجرپزی حل شود اما هر بار به در بسته خورده‌اند و وضعیت بیمه بیکاری کارگران نامعلوم است.

بنا به این گزارش مهاجرت در میان بیکاران منطقه به‌شدت افزایش یافته است و برخی حتی تا جنوب کشور رفته‌اند تا شاید در بندرعباس یا جایی دیگر نانی به‌دست آورند.

کارگران و کوره‌داران در گفت‌وگو با کرمانشاه‌پست ضمن اعلام مشکلات خود و این‌که تمام مردم این منطقه شغل پدری خود را ادامه داده‌اند و بسیاری بیش از ۳۰ سال تجربه این کار را دارند، از گسترش مواد مخدر و دزدی پس از بیکاری‌های گسترده در این مناطق سخن گفته‌اند.

در فروردین‌ماه سال جاری فرامرز توفیقی، عضو کمیته مزد نیز گفته بود به علت وضعیت بحرانی واحدهای تولیدی ۳۰ درصد از کارگران واحدهای تولیدی از ابتدای سال ۹۱ اخراج شده‌اند.

توفیقی گفت طی سال گذشته تعداد زیادی از واحدهای تولیدی تعطیل و ورشکست شدند.

در ماه‌های اخیر پس از اعمال تحریم‌های گسترده علیه ایران به‌خاطر برنامه هسته‌ای این کشور خبرهای بسیاری از تعطیلی واحدهای تولیدی و اخراج و عدم پرداخت حقوق کارگران منتشر شده است.

این در حالی است که دولت محمود احمدی‌نژاد در دو سال گذشته مدعی ایجاد میلیون‌ها فرصت شغلی شده است.

دولت دهم گفته بود در سال ۸۹ یک میلیون و ۶۰۰ هزار فرصت جدید شغلی و در سال ۹۰ نیز به همین میزان شغل در کشور ایجاد شده است.

 

Share